Нов етап в развитието на връзката между икономиката и образованието бе поставен днес с подписването на стратегическо споразумение за сътрудничество между Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) и Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА). С документа двете страни заявяват амбицията си да изградят устойчив мост между нуждите на бизнеса и подготовката на кадри във висшето образование.
Споразумението отразява растящата необходимост от по-силна интеграция между университетите и реалната икономика. Основната цел – подобряване на качеството на образователните програми и създаване на специалисти, които отговарят на съвременните изисквания на пазара на труда.
Сред ключовите договорености са участието на представители на бизнеса в процесите на акредитация и външно оценяване, включването на експерти от АОБР в съветите към НАОА, както и създаването на работеща система за обратна връзка между работодателите и университетите.
„Качественото образование не е самоцел. То е основа за конкурентоспособна икономика и двигател на иновациите“, заявиха от АОБР.
Работодателските организации изразиха тревога от задълбочаващите се проблеми във висшето образование – свръхпредлагане на кадри в нерентабилни специалности, слаба практическа подготовка и липса на адекватна реализация на завършилите. Данни от Рейтинговата система показват, че над 39% от висшистите в страната работят на позиции, за които не се изисква висше образование.
Председателят на НАОА, проф. д-р Елиза Стефанова, подчерта, че мисията на образователните институции не е просто да издават дипломи, а да бъдат реален двигател за развитие на икономиката и обществото.
„Вярвам, че с днешното споразумение поставяме началото на позитивни промени. Образованието трябва да бъде в крак с бизнеса и реалността – само така можем да постигнем устойчив растеж“, каза проф. Стефанова.
По време на срещата бяха поставени важни акценти за бъдещата работа: ограничаване на приема в специалности с ниска реализация, стимули за обучение в технически и инженерни направления, адаптиране на критериите за акредитация към икономическите нужди и разширяване на възможностите за дуално обучение.
Представителите на АОБР изразиха убеденост, че университетът трябва да бъде не просто образователна институция, а реална стартова платформа за успешна професионална реализация. С подписването на това споразумение, бизнесът и образованието правят решителна крачка към бъдеще, в което знанието и практиката вървят ръка за ръка.
Коментари