В Украйна питат: Кой е Зеленски, че да дава редкоземните ни суровини на САЩ?

В Украйна има разнопосочни мнения дали страната трябва да даде на САЩ природните си ресурси, за да не спре военната помощ към Киев, пише германският в. Tagesspiegel.

Дискусията се разрази, след като новият американски президент Доналд Тръмп поиска ценни суровини от Украйна в замяна на по-нататъшна американска помощ, която да помогне на страната да се защити от руския агресор.

Президентът на САЩ Тръмп е хвърлил око на природните ресурси на Украйна, пише Tagesspiegel. Той изрази интерес към редкоземни елементи от Украйна в замяна на военната помощ. Съединените щати са най-важният поддръжник на Украйна в борбата срещу руската агресивна война, която продължава вече почти три години. Преди да встъпи в длъжност, Тръмп се обяви против милиардната помощ за Киев.

Украинският президент Володимир Зеленски даде сигнал за одобрението си за американски инвестиции в бизнеса с редкоземни метали от Украйна. „Отворени сме да развиваме това с нашите партньори, които ни помагат да защитим страната си и да отблъснем врага. Това е справедливо“, каза Зеленски.

Зеленски е отворен към идеята за споразумение с партньорите на Украйна за експлоатацията на някои стратегически метали, но не всички в Украйна са съгласни с това.

Виталий Кулик, директор на Центъра за изследване на гражданското общество в Украйна, смята, че потенциалната сделка може да наруши конституцията на страната: „Когато става дума за собственост, можем да се позовем на украинската конституция, която гласи , че природните ресурси принадлежат на украинския народ и само народът може да промени тази ситуация, а не правителството или президентът“.

Украинският политик и журналист Игор Владимирович Мосийчук, бивш депутат във Върховната рада, попита: „Кой е Зеленски, че да сключва договори и да управлява имущество, което принадлежи на украинския народ?“. Мосийчук посочва също така, че по-голямата част от находищата се намират в окупираните в момента от Русия украински територии.

Има и мнения в подкрепа на сделката. Виктор Таран, директор на Центъра за политически изследвания и анализи в Украйна, каза пред Tagesspiegel, че споразумение със САЩ ще гарантира сигурността на Украйна. Това ще даде възможност за американски инвестиции, ще създаде работни места и ще намали риска от бъдеща руска агресия.

Редкоземните елементи са от решаващо значение за високите технологии и отбранителната промишленост, а Украйна има запаси от неодим и диспросий. Това прави страната потенциален партньор на Съединените щати в конкуренция с Китай, който контролира по-голямата част от световните доставки на тези материали.

„В резултат на това Украйна ще се превърне в стратегически партньор, който доставя на САЩ редкоземни елементи и по този начин ще получи защита от нова руска агресия“, каза анализаторът Виктор Таран.

Смята се, че в Украйна има около 20 000 минерални находища от 116 вида минерали, включително титан и литий. Част от суровините като диспросий и празеодим се използват във военната индустрия, например за производството на ракети, двигатели на самолети и системи за противовъздушна отбрана. Титановата руда пък е от съществено значение за космическата, медицинската, автомобилната и корабната промишленост.

Таран смята, че споразумението ще създаде печеливша ситуация, която ще бъде от полза и за двете страни: САЩ ще получат достъп до важни ресурси, а Украйна ще спечели инвестиции и сигурност . В резултат на това Украйна ще се превърне в стратегически партньор.

Пълномащабната война на Русия срещу Украйна продължава 3 години. Новият американски президент Тръмп обеща бързо да я спре, когато получи властта в Белия дом, но все още не е ясно как ще го направи. Водят се предварителни разговори за преговори с Путин, но все още без конкретика. Москва продължава да иска капитулацията на Украйна, докато Зеленски заяви, че Украйна никога няма да признае окупираните територии за част от Руската федерация.