Страните от бившия СССР, Балканите и Централна Европа са основен фокус на руската дезинформационна мрежа „Правда“. Това разкрива анализ на CIDC–Sensika Disinformation Observatory – първата част от „Доклад за стратегически информационни заплахи“, предава News.bg.
Според изследването, интензивността на публикациите е най-висока в региони, към които Русия е заявила геополитически амбиции още преди началото на войната срещу Украйна. В тази категория попадат и редица държави, присъединили се към НАТО след 1997 г., сред които България, Чехия, Литва, Латвия, Естония и Словакия.
От общо 643 601 анализирани публикации, 52% са насочени към бившите съветски републики и Балканите – региони, които съставляват малък дял от общото население, обхванато от мрежата. Например, Молдова получава 56 пъти повече публикации на човек от населението в сравнение със средното за Западна Европа. България също е сред силно засегнатите – с 12 пъти повече публикации на глава от населението.
„Това показва стратегически насочена и концентрирана кампания с ясна политическа цел – подкопаване на евроатлантическата ориентация и насаждане на вътрешно разделение“, посочват авторите на доклада. Сред другите ключови цели на мрежата са Сърбия, Армения, Латвия, Естония и Грузия.
Мрежата „Правда“ включва над 190 сайта, организирани в хъб за автоматизирано, но целенасочено разпространение на съдържание. Тя е създадена след блокирането на Russia Today и Sputnik в ЕС и използва техники за SEO оптимизация, локализирани езици и теми, както и проруско съдържание. Част от технологичната ѝ инфраструктура е свързана с TigerWeb – ИТ компания от Крим с връзки към окупационната администрация и близки до Кремъл среди.
Анализът подчертава, че „Правда“ не просто разпространява дезинформация, но действа и като геополитически индикатор за руските амбиции в периферията на НАТО и ЕС. В същото време западният отговор отслабва – САЩ прекратиха финансирането на Radio Free Europe/Radio Liberty, създавайки „информационен вакуум“, който мрежата бързо запълва.
Докладът призовава за създаване на общоевропейска структура за стратегически комуникации, засилване на мониторинга на информационната среда и съвместни дипломатически механизми за реакция при координирани кампании.
Коментари