Елисавета Белобрадова: Връщат се кадри, които са били верни на властта

Назначенията на правителството не отговарят на условието за меритокрация. Връщат се кадри, които са били верни на властта. Това заяви народният представител от ПГ на ПП-ДБ Елисавета Белобрадова в интервю за NOVA NEWS.

Относно конкретното назначение на Людмила Петкова начело на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) Белобрадова изказа мнение, че докато е била служебен министър на финансите Петкова с нищо не е допринесла да успокои гражданите за състоянието на бюджета.

Тя и Теменужка Петкова докараха обществото до състояние на паника, измислиха едни 18 млрд. дефицит. Бих попитала на какво професионално основание се прави това назначение. При всички случаи отговорност за това и всяко друго назначение носи настоящото управление, обясни Белобрадова.

По отношение на бюджета за 2025 г. Белобрадова заяви, че от ПП-ДБ са готови да подкрепят на второ четене „реформаторските решения“ в план-сметката на държавата, но уточни, че не може да каже нищо със сигурност, преди да са се запознали с конкретните числа в проектобюджета.

Първо трябва да видим бюджета. Изказването на подкрепа за нещо, което още го няма, е най-малкото несериозно, отбеляза Белобрадова и напомни, че отговорност за бюджета отново носят управляващите.

По темата с високите цени в хранителните вериги тя подчерта, че проблемът не е със законодателството, а с регулаторите.

„Всички тези държави, които бойкотират супермаркетите, имат регулаторен проблем, какъвто е случаят и при нас. Ето защо е важно тези хора, които ще застанат начело на регулаторите, да бъдат такива с интегритет, да не са държани със СРС-та и да не са директни назначения на Пеевски. Трябват ни такива, които да могат да работят и да решават реални проблеми“, допълни още тя и уточни, че когато изпълнителната власт и регулаторите не си вършат работата, парламентът се превръща в институция за ограничения и забрани.

Що се отнася до приетия днес в икономическата комисия законопроект за забрана на вейповете, Елисавета Белобрадова поясни, че този закон няма да реши проблемът, ако не се прилага, а това по думите ѝ зависи от изпълнителната власт и от институциите.

„Ние реално забранихме и продажбата на райски газ, но…“, посочи тя.