Заради Русия: Полша се превръща във водеща военна сила

Полша е страната, която оказа огромна подкрепа на Украйна след руската агресия, същевременно инвестира много в своята отбрана и способности за възпиране. Освен това се превърна в център на регионални инициативи срещу новия експанзионизъм на Русия, пише „Нойе Цюрхер Цайтунг“ (НЦЦ).

Швейцарското издание отбелязва, че и Германия е имала потенциала да изиграе тази роля, но канцлерът Олаф Шолц се противопоставяше на почти всяка нова вълна от оръжейни доставки за Украйна и оказваше военна помощ на нападнатата страна само под натиска на коалиционните си партньори, на общественото мнение, на европейските си съюзници и на САЩ. Шолц също така не предприе нищо за превъоръжаването на Бундесвера, за да може той най-накрая да е в състояние да изпълнява своите национални и международни задачи в сферата на отбраната и на възпирането. Германия можеше да положи усилия и да се превърне в това, което е Полша днес: опора срещу руската агресия и руското настъпление, изтъква НЦЦ.

Защото Русия представлява заплаха

Полша също има своите вътрешнополитически трудности. С Украйна имаше двустранни противоречия, а политическият климат в страната е отровен. Сегашната констелация на центристко правителство с консервативния президент Анджей Дуда, който е на поста до изборите през май, е трудна. Директно избираният президент на Полша има широки пълномощия във външната политика, което доведе до редица спорове във вътрешен план. Въпреки това резултатът в крайна сметка е положителен, констатира швейцарското издание.

В Полша има широк обществен и политически консенсус по отношение на това, че Русия представлява заплаха за съществуването и свободата на страната, и че самата Полша трябва да е силна, за да не стане жертва на Русия, четем по-нататък в публикацията на НЦЦ. На това се дължи решителността, с която се оказва всеобхватна подкрепа на Украйна. Няма спор, че страната се намира във високорискова зона. Политическият консенсус гласи, че ако Русия постигне успех в Украйна, ще продължи по същия начин и другаде, а това другаде може силно да засегне и Полша – ако бъде атакувана някоя натовска държава, например в съседна Балтика. Затова успешното самоутвърждаване на Украйна е важно за Полша: ако то стане факт, опасността за собствената ѝ територия също ще намалее. И обратното.

Полша се въоръжава интензивно – през тази година бюджетът за тази цел ще надхвърли пет процента от БВП, припомня НЦЦ. След армиите на САЩ и Турция полската е третата по големина в НАТО. Освен това Полша превърна в своя мисия това да е пионер в колективните отбранителни усилия в рамките на Алианса.

Признание за важната роля на Полша

От една страна Полша продължава да залага на НАТО и САЩ, от друга обаче иска да установи до каква степен може да бъде използван ЕС за гарантирането на сигурността на Средна и Източна Европа от Русия, пише по-нататък швейцарското издание. Затова полското председателство на Европейския съвет през първата половина на 2025-а се използва и за стимулиране на отбраната на Европа като цяло. Полша се опитва и да подтикне своите съседи към съвместни действия, но това не се оказа възможно: Полският премиер Туск вижда в унгарския си колега Виктор Орбан опасен противник, който отваря широко вратата за руското влияние. По тази причина Варшава се фокусира върху северните си съседи: балтийците и скандинавците.

Идеалният вариант би бил сътрудничеството да обхваща и Великобритания и Германия, но британците продължават да се занимават предимно със себе си, а по отношение на Германия надеждите се свързват по-скоро с вероятния следващ канцлер Фридрих Мерц. Той вече се обяви не само за доставката на ракети „Таурус“ на Украйна, но и каза, че в първия си ден като канцлер ще посети Полша и Франция. Този акт би имал символично значение и би бил признание за важната роля, която Полша играе в Европа днес, пише НЦЦ и подчертава, че по този начин партньорството на Германия с Полша ще се извиси до нивото на партньорството с Франция. Според швейцарското издание потенциалът за тясно сътрудничество между Полша и Германия е факт. Двете страни имат интензивни икономически връзки, а в сферата на сигурността Полша е опора за Германия срещу Русия.

Германия и Полша – център на една нова и силна Европа?

Междувременно Полша е достатъчно голяма и силна, за да играе важна роля в Европа, но все още не е на нивото на тримата големи на континента – Германия, Франция и Великобритания. Полша няма как да заеме водеща позиция, но може да направи много: да предложи дневен ред, самата тя да укрепне и да напредне, да обедини своите малки и големи съседи. Полша прави това все по-успешно вече от няколко години, изтъква НЦЦ.

Ако Берлин и Варшава обединят усилията си, могат заедно да се превърнат в мощен и влиятелен център на една нова, способна да се отбранява Европа, която ще възпре Москва и същевременно ще облекчи Вашингтон. За да постигнат това, Полша и Германия ще трябва да преодолеят фиксацията си върху второстепенни въпроси и да признаят общото в стратегическите си интереси. Шансовете за това са доста добри, завършва НЦЦ.