Близо 500 жени останаха без работа в Бургаско. Причината е, че шивашкият цех в село Зайчар спрял дейността си. По-голямата част от работничките не са получавали заплати с месеци, а от фирмата им обяснили, че не могат да намерят средства за възнагражденията.
Повечето от шивачките са дългогодишни работнички.
„11 години. Имам за 5 месеца да взимам заплата. Все казваха, че ще получим парите“, разказа шивачката Фатме Рамадан.
„Все чакахме по някакви пари да ни дадат, малко по малко, как да се издържаме, имам две деца, семейство“, добави Джемили Рамадан.
Сабиха е чакала най-дълго. След два месеца ѝ престояло пенсиониране, но е съкратена. А заради дългия ѝ трудов стаж там е трябвало да получи допълнително възнаграждение.
„Ако имам над 10 години дават обезщетение 6 минимални заплати.
– БНТ: И сега няма да го получите?
– Няма да го получа, ми как…“, разказа Сабиха Мустафа.
Допреди три месеца във фабриката са работили близо 600 души, днес цехът е пуст.
„Причината според мен е – те бяха двама съдружници, турски граждани. Нещо са се скарали и единият отишъл и замразил банковите сметки в Турция, доколкото аз знам“, обясни кметът на с. Зайчар Мустафа Ходжа.
Въпреки опитите ни, не успяхме да се свържем с турските собственици на компанията. А шивачките колективно са подали жалби до инспекцията по труда, откъдето вече е задействана процедура.
„Внасяне на искова молба по силата, на която да поискаме от Бургаския окръжен съд, да бъде обявено дружеството в несъстоятелност. Да могат по най-бърз начин, след като вече съдът се произнесе, естествено, работниците да могат да си получат тези пари от Фонда за гарантиране на вземанията“, обясни директорът на Инспекцията по труда в Бургас Павлин Васков.
От освободените шивачки, 120 вече са се регистрирали в Бюрото по труда в Руен, на която територия е цеха.
„Голяма част от регистрираните безработни лица са изявили желание да се включат в сезонна заетост през летния сезон. Независимо от тяхното желание, те са консултирани и за други възможности за трудова реализация“, обясни директор на Бюрото по труда – Руен Айнур Фаик.
Става въпрос за друг шивашки цех в Айтос, който е единственият регистриран в Бюрото по труда със свободни позиции. Там обаче шивачките твърдят, че имало лошо отношение към работниците, заради което не искали да започват работа. Възнаграждението също било минимално. С отказа си обаче губят обезщетенията си за безработни, които трябва да получават до желаната от тях сезонна работа по морето.
Коментари