Караджов: По закон, към днешна дата нямаме право да заглушим или свалим дрон

„Става дума за дрон тип крило, с тегло над 30 кг и 1,1 км размах на крилете. Такива дронове са специално разработени и се изискват умения за управлението им. След като самолетите са пренасочени, дронът също се премества. Всичко това води до извода, че става дума за провокация. До момента няма информация кой може да стои зад управланието на дрона. Има пропуски и те трябва да бъдат запълнени“. Така вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов коментира казуса с появилия се дрон в небето над летище София в петък вечерта и предизвика забавяне на шест полета.

По думите на Караджов проблемът е свързан със сигурността на летището, тъй като тя не е достатъчна, за да се гарантира безопасността на полетите.

„На първо място трябва да се открият подобни дронове в пространството над летищата. Трябва да бъдат направени две системи. Едната да покрива периметъра на аеропорта. Тя ще е под формата на купол, за да може, ако дрон достигне до там, той да бъде уловен. Другата система ще има възможност да засича дронове в радиус около 20 км от летището. Ще бъдат взети мерки да се въведат и системи за противодействие. В момента няма такъв орган в страната“, добави още министърът.

Според Караджов удар с такъв летателен апарат би бил фатален. „Това е провокация, а не игра на някой тийнейджър“, посочи още той.

„Една от промените, която трябва да направим е, че в момента е забранено смущаването на радиоефира. По закон, към днешна дата нямаме право да заглушим или свалим такъв дрон. Друга законодателна промяна би била в посока на това каква доказателствена сила ще имат събраните електронни данни, когато бъде заловен извършителят“, посочи още Караджов.