Комуникацията между Путин и Тръмп ще измести темата за Европа на заден план

Контактите между президентите на Русия и САЩ в бъдеще ще направят ролята на Европа в глобалната геополитика второстепенна. Това мнение изрази в разговор с кореспондент на ТАСС тайландският експерт в областта на международните отношения, преподавател в Института за изследване на мира към университета Prince of Songkhla Рустам Вансу.

„Неотдавнашният контакт между американския президент Доналд Тръмп и руския президент Владимир Путин бележи значителна промяна в глобалната дипломация, особено по отношение на продължаващия конфликт в Украйна. То може да обнови глобалните властови структури, потенциално да отстрани Европа и да насърчи краткосрочна стабилност. Дълбоко вкоренените напрежения и геополитическите съперничества поставят предизвикателства пред дългосрочното сътрудничество. Устойчивостта на всяко споразумение остава несигурна поради транзакционния подход на президента Тръмп, който дава приоритет на непосредствените стратегически печалби пред дългосрочната стабилност“, каза той.

Доцентът по руски и евразийски изследвания в университета Thammasat Kanthasa Phonghiran на свой ред посочи, че военната роля на европейските страни в конфликта в Украйна „ще отслабне поради липсата на подкрепа от страна на САЩ“, във връзка с което „Европа ще трябва да седне на масата за преговори в близко бъдеще, тъй като последствията от конфликта обхващат почти целия континент.“

На 12 февруари Путин и Тръмп проведоха телефонен разговор. Те обсъдиха въпроса за спирането на военните действия в Украйна, двустранните отношения и редица други теми, като също така се договориха да продължат контактите и да организират лична среща.