Левон Хампарцумян: Всеки опит за държавно администриране на цени завършва плачевно

Една от причините да се повишат цените в Хърватия, когато беше въведено еврото е, че там административно те бяха държани надолу. Там инфлацията става по-висока от момента, когато получават положителния доклад на ЕЦБ. Това каза Стоян Панчев, икономист в ефира на Нова телевизия.

Той е от икономистите, които са на мнение, че въвеждането на еврото от началото на 2026 г. е рано, „защото не сме готови“.

Финансистът Левон Хампарцумян, който също беше гост в студиото и е поддръжник на въвеждането на еврото от началото на 2026 г., посочи, че това, което държи цените в баланс, са конкуренцията и контролът.

„Чака ни, че доматите, краставиците и чушките ще поевтинеят заради сезона“, каза той.

„Всеки опит на държавно администриране на цени е завършвал плачевно“, посичи Хампарцумян.

Според Стоян Панчев българската администрация не можела да се справи с мерките. „Българската администрация и българската икономика са такива каквито са, те ще бъдат такива и след една година“, опонира Хампарцумян.

Стоян Панчев пък изрази съмнение в данните на НСИ. Според Хампарцумян „ние не знаем, за съжаление, кои наистина са бедни и на кого да се помага, защото имало доста в сивата икономика“.

Панчев посочи, че с влизането в еврозоната сме щели да изпитаме известни затруднения. Нямало обаче страни, които са обеднели след въвеждане на еврото.

„Нищо не е рисково“, каза Хампарцумян. Но БНБ и финансовото министерство си знаели работата, но посочи, че имаме други вътрешни проблеми за решаване. Той добави и, че в Словакия еврото не попречило да дойде на власт Фицо.