Макрон и Вучич обсъдиха протестите и бъдещето на Сърбия

Сръбският президент Александър Вучич разговаря днес по телефона с френския си колега Еманюел Макрон, като двамата са обсъдили сътрудничеството в областта на енергетиката, инфраструктурата и новите технологии, както и политическата ситуация в Сърбия, предаде БТА.

„Осведомих президента Макрон за политическата ситуация и протестите, които се провеждат в Сърбия и казах, че смятам, че диалогът е единственият начин за излизане от политическата криза,“ написа Вучич в официалния си профил в Инстаграм.

Той изтъкна, че по време на разговора са били обсъдени геополитическите условия и ситуацията в региона, двустранните отношения и европейският път на Сърбия.

„Благодарих на президента Макрон за неговото приятелство и продължаващата френска подкрепа за Сърбия, нашата европейска интеграция и за запазването на стабилността на Западните Балкани. Потвърдих ангажимента на страната ни към реформите, укрепването на върховенството на закона и конструктивния диалог с цел общ напредък и по-добър живот за всички граждани“, написа Вучич.

Той е подчертал също така значението на френските инвестиции в Сърбия.

От Елисейския дворец също съобщиха за разговора, посочвайки, че Макрон е изразил увереност, че бъдещето на Сърбия е европейско, съобщи ТАНЮГ.

„В този контекст Макрон изтъкна, че вярва в способността на Сърбия да намери, избягвайки всякаква форма на насилие от всяка страна, път към диалог при зачитане на чувствителността на всички, който ще даде възможност за укрепване на доверието в институциите и за напредък по европейския път на страната“, се казва в изявление, публикувано на официалния уебсайт на Елисейския дворец.

Също така се припомня, че френският президент при посещението си в Белград през август миналата година изрази увереност в европейската съдба на Сърбия.

В Сърбия вече над три месеца се провеждат протести заради рухналата козирка на гарата в Нови Сад, при което загинаха 15 души. Протестиращите обвиняват управляващите в корупция и непотизъм, довели до некачествен ремонт на гарата и до последвалата трагедия.

Ежедневните протести из цяла Сърбия се превърнаха в голямо предизвикателство за президента Вучич. Оглавеното от студентите движение доведе до оставката на премиера Милош Вучевич. Преди него във връзка с трагедията в Нови Сад остави подадоха двама министри.

Президентът на босненската Република Сръбска Милорад Додик, който е почитател на Доналд Тръмп, обвини днес американската Агенция за международно развитие (USAID), че се опитва да „дестабилизира“ Босна и обяви разследване на дейностите на агенцията, която Тръмп иска да закрие, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Агенция за международно развитие управлява бюджет от над 40 милиарда долара, предназначени за хуманитарна помощ и помощ за развитие в около 120 страни, включително Босна. Според последна информация от посолството на САЩ в Сараево над 2 милиарда долара (1,9 милиарда евро) американска помощ са били инвестирани в Босна от 1995 година.

„Те похарчиха огромни средства, за да дестабилизират Босна и Херцеговина и да посеят омраза и раздор сред хората“, написа Додик в профила си в социалната мрежа Екс.

Обвинявайки конкретно американския посланик в Босна Майкъл Мърфи, Додик твърди, че американската агенция се е опитала да „контролира парламентарните избори“ през октомври 2022 г., вот, който до голяма степен бе спечелен в Република Сръбска, частта на Босна населена предимно от босненски сърби, от Додик и неговата партия.

Додик, който е близък до Кремъл, обяви, че ще бъде проведено разследване „Ще бъдат обхванати всички, които са имали връзки с USAID“, закани се той, споменавайки някои медии и неправителствени организации и уточни, че са засегнати „40 000 души“.

Министерството на вътрешните работи на Република Сръбска потвърди, че е започнало разследване във връзка с „публикувана информация“ за средства на Агенция за международно развитие, за които се твърди, че са „използвани с цел да се повлияе на изборите“.

Додик е в списъка на САЩ със санкционирани лица от 2022 г. заради сепаратистката му реторика, подкопаваща Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна (1992-95) и заради корупция.