Социологическо проучване на агенция „Мяра“ показва, че над 57% от анкетираните са се изказали принципно „против“ на въпрос дали България трябва да приеме еврото, докато принципно „за“ са се обявили 39% от анкетираните. Останалите се колебаят. Проучването е проведено между 29 и 31 януари между 800 пълнолетни българи.
Според директора на „Мяра“ Първан Симеонов скептицизмът може да се дължи на застаряващото ни население и голямото социално неравенство и гетоизирането.
„Освен това съм забелязал, че младите са по-склонни да казват „да“ на влизането в еврозоната. Но имам и един културно-исторически детайл, ние се идентифицираме с лева, той е част от символите. Трябва много добра информационна кампания“, каза той.
Резултатите не са по-различни и по по-конкретния въпрос кога България да влезе в еврозоната – зададен с уточнение, че приемането на еврото е част от договореностите на страната ни за финализиране на европейската интеграция, обясняват от „Мяра“.
Над 40% казват еврото да не се приема никога.
„Има устойчивост при нагласите за еврозоната, често са свързани с ръста на цените страховете на хората и инфлацията. Така че информационната кампания трябва да е ориентирана именно към по-възрастните и социално слабите“, смята Първанов.
Коментари