Мястото, където е най-вероятно човек да живее до 100 години

Хората, които тази година навършват 100 години, са видели доста. Родени през 1925 г. между двете световни войни, те са станали свидетели на появата на всичко – от пеницилина до TikToк, съобщи „Евронюз“.

Но много малко хора са преминали тази граница. В световен мащаб има около 630 000 столетници – хора на възраст 100 и повече години – и по-голямата част от тях живеят само в 10 държави, според последните оценки на ООН, предава БГНЕС.

Тези 10 държави обхващат Азия, Европа и Северна Америка и се различават по големина, икономическа мощ, политика, качество на здравеопазването и социални структури.

Всеки пети столетник, или около 123 000 души, живее в Япония, която също така има една от най-високите очаквани продължителности на живота в света – 88 години за жените и 82 години за мъжете.

Следват Съединените щати, където живеят около 74 000 столетници, Китай (около 49 000) и Индия (38 000).

При отчитане на броя на столетниците спрямо броя на населението обаче САЩ и Китай слизат надолу в списъка, а европейските страни като Франция, Гърция и Италия се издигат по-близо до върха.

Япония остава изключителна със 100 столетници на 100 000 души население, като отстъпва единствено на Хонконг, където този показател е 133.

„Япония е начело на всички класации“, казва Солвейг Кънингам, професор, който ръководи изследванията в областта на здравето, стареенето и дълголетието в Нидерландския интердисциплинарен демографски институт.

Това вероятно се дължи на комбинацията от хранене, физически упражнения и здравословна „жизнена среда“, каза Кънингам. Но истинската проверка би била да се проследи здравето на хората, които са имигрирали в Япония преди десетилетия, и да се види дали те се справят толкова добре, колкото и местните японци с напредването на възрастта.

Екстремното дълголетие отдавна озадачава учените и пленява обществеността, като поражда безброй книги, телевизионни предавания, заглавия и ръководства за самопомощ.

Едно от популярните обяснения е теорията за „сините зони“ – географски региони, в които хората живеят забележително дълго благодарение на комбинация от здравословно хранене, активен начин на живот, силни социални връзки и генетика.

Но изследователите повдигат и въпроси дали тези „сини зони“ са реални, или са просто въпрос на грешни данни.

Миналата година едно проучване предизвика вълнение, когато посочи две причини, поради които в някои страни има толкова много столетници: административни грешки при издаването на актове за раждане и измами в пенсионните системи и системите за обезщетения.

Кънингам каза, че вероятно има някои „отклонения в данните“, но те вероятно не са причина за по-общи тенденции, особено защото страните с най-много столетници също са склонни да имат по-дълга продължителност на живота като цяло.

Дори в страни с по-ниска продължителност на живота може да има изненадващ брой столетници.

„На места, където смъртността в началото на живота е доста висока, хората, които оцеляват, са изключително силни“, казва Кънингам.

Не изглежда да има „магическа отвара“, добави тя.

Засега все още има повече въпроси, отколкото отговори, когато става въпрос за изключително дълголетие, но демографите и здравните експерти казват, че ключът към остаряването е прост: редовни физически упражнения, здравословна храна, достъп до медицински грижи, достатъчно сън, избягване на алкохола и тютюнопушенето и справяне със стреса.