„Пазарът на жилища в България в момента се катализира предимно от сделките в големите градове, като активността в по-малките значително отстъпва. Продължаваме да наблюдаваме вътрешна миграция към София от Пловдив, Стара Загора, Бургас и Благоевград, към Варна от Търговище, Добрич, Шумен, Разград и Силистра, както и към Пловдив от Кърджали, Хасково, София, Смолян и Стара Загора, дори Велико Търново”, коментира Явор Пейчев, изпълнителен директор на аг. „Имотека“.
Кредитирането остава основополагащ фактор на пазара, посочват още от компанията. Делът на сделките с външно финансиране в София нараства до 61% през 2024 г. при 57% през 2023 г. Близо половината от тези купувачи ползват и по-големи кредити – 48% от тях покриват със заем над половината от крайната стойност на сделката. Ситуацията в Пловдив е идентична – клиентите с кредит нарастват до 65% през изминалите 12 месеца спрямо 2023 г., когато делът им е 56%.
„Хората се възползват от ръста на средната работна заплата, евтините кредити и намаляващата безработица. Те теглят немалки кредити, които покриват голяма част от цената на имота. Много голяма част от тях са млади хора на високи позиции, най-често от IT сектора, но и от здравния сектор, администрацията, търговията, застрахователния и консултантски бизнес, енергетиката”, коментира Пейчев.
Различна е картината единствено във Варна. Общо 37% от сделките в Морската столица са с кредит. Спестяванията на хората в града са в кеш и те ги влагат по-бързо в сигурен имот.
В София най-голям е делът на купувачите между 30 и 39 години – те представляват 32% от всички. Хората между 40 и 49 години заемат 29% от всички, а най-младите – от 18 до 29-годишни, са 16% от всички купувачи за 2024 година. Клиентите над 50 години пък съставляват дял от 24%, сочат данните на Имотека.
Почти без промяна остават профилът на търсения имот в столицата. Най-желани са двустайните, тристайните апартаменти и къщите във вилните зони и населените сателитни села и градове. Особено популярни са самостоятелните къщи с двор от поне 500 кв. м, докато редовите къщи не са сред първите желания на купувачите. Особено търсени вече са последните етажи, пентхаузите с голяма тераса и градска гледка и в трите града, както и мезонети. Трофейните имоти във високия сегмент продължават да са във фокуса на клиентите. Изцяло завършените, обзаведени апартаменти вземат съществен превес в предпочитанията на клиентите, тъй като повечето от тях не желаят да влагат допълнителен финансов и времеви ресурс след сключването на сделката.
Профил на имота
За инвестиция купуват 23% от клиентите на компанията. Най-предпочитаните квартали за покупка в София с тази цел са Малинова долина, Овча купел, Манастирски ливади, Центъра и околните зони като Банишора. Инвестиционно настроените купувачи се интересуват още от Младост и Кръстова вада, както и от всички райони в близост до университети и спирки на метрото.
Клиентите, които търсят жилище за собствено ползване в столицата, се фокусират върху Манастирски ливади, Борово, Хиподрума, Гоце Делчев, Лозенец, Младост и Кръстова вада. Купувачите с по-ограничени бюджети разглеждат и новите проекти в Люлин и Модерно предградие.
В Пловдив предпочитаните квартали за инвестиция са Младежки хълм, ВМИ, Смирненски, Широк център, Остромила, Гагарин, Беломорски. Купувачите за живеене търсят също в Смирненски, но и Кършияка, Тракия, районите по Южната дъга и Родопската яка, където има и активен пазар на къщи.
Във Варна популярните за инвестиция квартали са Пчелина, Владиславово, Кайсиева градина, Изгрев и Виница. За живеене предпочитани райони са Св. св. Константин и Елена, Траката, Чайка, Лятно кино Тракия, Левски, Победа и Възраждане. Налице са и клиенти, които търсят парцели за строеж на къща за собствено ползване. Те предпочитат Боровец, Ментешето, Добрева чешма.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК
Коментари