Отложените плащания – проблем, с който почти всяка българска компания от малкия и среден бизнес у нас, се е сблъскала. С бурното развитие на дигиталните, и в частност финтех технологиите, този проблем може да бъде не само елиминиран, но и на него да се гледа като на възможност за увеличаване на печалбата и потенциала на една компания.
Как влияят отложените плащания на малкия и средния бизнес? Това е темата на проведено от социологическата агенция BluePoint през февруари-март 2025 г. допитване до лица, вземащи решения в компании с персонал до 249 човека и годишни приходи между 100 000 EUR и 5 000 000 EUR.
Резултатите показват, че всяка трета компания отлага плащанията към сови клиенти и доставчици. Основната причина за това е отлагането на плащания от нейни клиенти и от там липсата на достатъчно налични средства. Така се създава порочен кръг на междуфирмена задлъжнялост, което поражда предизвикателства в отношенията между компаниите.
Над 42% от анкетираните компании са на мнение, че отложените плащания влияят негативно върху отношенията на фирмата с партньорите им. Други 11,2% определят последствията като силно негативни за бизнеса им. Тази ситуация категорично подчертава нуждата от финансови решения, осигуряващи предвидимост и възможности за растеж на МСП в България, които съставляват 99% от всички фирми в страната.
Най-честата причина, която компаниите изтъкват за отлагане на плащания към контрагенти, е отложени плащания към тях (58,1%). Други причини са липса на достатъчно налични средства (41,3%), вътрешни процеси и правила по входиране и обработка на финансовите документи (24,1%), както и умишлено отлагане поради приоритизиране на паричните потоци в компанията (17,5%).
Ситуацията с годините се влошава. Над 17% от анкетираните посочват, че последните няколко години при отложените плащания се наблюдава увеличение. Не се наблюдава зависимост между големината на компанията и наличието или липсата на отложени плащания. Проучването категорично отхвърля хипотезата за разлика в пропорцията отложени плащания между компании, които работят предимно с български фирми, и такива, които работят с чуждестранни клиенти.
Проблемът е факт, но се оказва, че половината от анкетираните компании, представители на малкия и среден бизнес не използват някакъв вид външно финансиране, дори при наличие на отложени плащания към тях. Причината често се крие в изискванията за редица документи, както и необходимостта от обезпечение, което да им гарантира достъп до традиционно финансиране – нещо, което много малки и средни предприятия не могат да осигурят. Това автоматично задълбочава финансовия натиск върху тях и ограничава възможностите им за развитие.
Именно тук идва и решението на Xpress Factoring. Новият финансов инструмент предлага финансиране, което отговаря на реалните нужди на бизнеса – оборотни средства, стабилност и предвидимост. Действа отговорно, създавайки практична стойност – точно тогава, когато нуждата е най-голяма. Финансирането се предоставя бързо, без дългосрочни ангажименти, с гъвкав подход според конкретната ситуация. Компаниите разполагат с точния ресурс в точния момент, за да не пропускат пазарни възможности и да развиват дейността си с увереност.
Процесът е изцяло дигитален, бърз и удобен – без физически посещения и излишна административна тежест. Това позволява на бизнесите да се съсредоточат върху същественото: работа, растеж и резултати. Важно е да се отбележи, че фактури, които са падежирали не подлежат на финансиране.
Цената на новата услуга е процент от стойността посочена във фактурата, обект на отложено плащане. Ако например, фактурата е на стойност 100 лв., се удържат 2% дискаунт. Клиентът получава по сметката си веднага 98%, а останалите 2% се прехвърля на клиентът платец на фактурата.
Коментари