Пазарът на жилища през 2024 година отново премина под знака на ръста – както в броя сключени сделки, така и по отношение на ценовите нива. В края на годината обаче станахме свидетели на постепенна промяна в поведението на ключовите участници на пазара. Докато купувачите са на своя психологически праг за допълнителен ръст и за тях е достигнато плато на цените, продавачите на вторичния пазар са в еуфория и с очаквания за ново покачване. Това се посочва в обзора за 2024 г. на аг. „Имотека“.
„В последните месеци на 2024 г. виждаме отчетлива промяна на досегашната тенденция и осезаема разлика в нагласите на двете страни. Ако до есента 30% от сделките се сключваха без никаква отстъпка или такава до 5000 EUR, от октомври купувачите започнаха все по-настойчиво да изискват преговори за крайната цена на сделката”, коментира Явор Пейчев, изпълнителен директор на „Имотека“.
По думите му, купувачите вече изискват компромис от страна на продавачите на вторичния пазар в рамките на 10-15%, като най-често това се случва при сделките за имоти на стойност над 200 000 EUR. В същото време, всеки втори купувач вече иска отстъпка между 5000 и 10 000 EUR от цената. Част от продавачите пък, дори и при оставена гаранция за покупка на цената, която са обявили, са склонни да се откажат от продажба и да изчакат приемането на еврото, водени от еуфорични очаквания за по-високи цени.
„В настоящите условия пазарната цена на даден имот се дефинира все по-трудно. Тя вече не може да се определи единствено според количествения показател – стойност за квадратен метър, а ще бъде в силна зависимост от качествата на имота и на сградата, от района и околната инфраструктура, както и от потенциала за бъдещо развитие на конкретния квартал”, допълва Пейчев.
Продължаващ ръст в активността на пазара на жилища в големите градове през 2024 г. Над 10% е повишението в броя сделки за тристайни жилища в София, леко повишение се наблюдава и при двустайните апартаменти. В същото време цените продължават ръста си, макар на фона на индикации за успокояване на инерцията.
В София продажните цени растат с 12% за тристаен апартамент и с 15% за двустаен. Във Варна покачването в нивата и при двата типа жилища е с 19%, докато в Пловдив по-осезаемо поскъпват двустайните жилища – отново с 19%. Цените на тристайните апартаменти в града се покачват с 14%.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК
Коментари