Полският министър-председател Доналд Туск обяви от полския град Гданск, пред председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, че ще затегне пропуска на имигранти в страната, заради високите нива на престъпност сред тях, предава The Guardian, цитиран от ФОКУС.
Полша ще приеме нови мерки, позволяващи „незабавен отговор на организирани и насилствени престъпления, извършени от чужденци“, заявява премиерът на Полша.
Той добавя, че мигрантите, които нарушават закона, „ще бъдат депортирани“.
Според Туск продължителното търпене на такъв тип престъпно поведение не води до нищо добро: „Напоследък има твърде много примери, които предполагат, че толерирането на подобно поведение в крайна сметка води до наистина негативни ефекти“.
На официалната среща са обсъдени и въпроси за сигурността на източната граница на страната, заради големия наплив на мигранти, идващи именно от там.
Пред полската новинарна агенция PAP, Туск посочи, че страната е достигнала лимита си в това отношение.
„Приемайки близо два милиона украински бежанци, Полша е страна в особенно положение“, заявява Туск.
Той обещава, че още идните дни ще има действия в тази посока.
„Трябва да очаквате решителни действия през следващите дни, които ще намалят престъпността сред мигрантите и чужденците, пребиваващи в Полша“.
Коментарите му идват на фона на разгорещен дебат за престъпността и затягането на законите за миграцията и убежището в съседна Германия, след поредица от нападения с участието на имигранти.
Комисарите от ЕС, водени от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, бяха на посещение в Полша заради шестмесечното председателство на страната на Съвета на Европейския съюз. Полските министри участваха в тематични срещи с еврокомисарите. Туск даде съвместна пресконференция с ръководителя на ЕК, допълва полската агенция.
Туск отбелязва: „Живеем във времена, които радикално и много бързо променят хода на историята“. Той подчертава, че ЕС трябва да се справи с предизвикателството. Туск добавя, че приоритет на полското председателство е да гарантира сигурността на европейските държави. Ето защо днес е важно „да включим гъвкавост в ежедневната си работа, готовност да променим курса, когато е необходимо“.
Властите в Австрия са задействали около 2 400 процедури за отнемане на правото на пребиваване в страната на сирийци след падането на режима на сирийския лидер Башар Асад през декември, предаде АПА, цитирана от БТА, като се позова на Министерството на вътрешните работи.
През декември министърът на вътрешните работи Герхард Карнер обяви програма за репатриране и депортиране, както и за спиране на решенията за предоставяне на убежище на сирийци. Оттогава молбите за убежище намаляват. През януари 2025 г. е имало 55% по-малко молби за убежище от сирийци, отколкото през януари 2024 г.
През януари общо 618 сирийски граждани са подали молби за убежище в Австрия, докато през същия месец на предходната година те са били 1393.
Ако сирийски гражданин подаде молба сега, тя се регистрира, но не се обработва. Близо 80 сирийци са напуснали Австрия доброволно.
Освен това Федералната агенция за грижи и подкрепа е провела около 440 консултации със сирийци, за да им помогне да организират завръщането в родината им. Ако напуснат доброволно, сирийците получават до 1000 евро, а статутът им на закрила се отнема при окончателно завръщане. Процедури за предоставяне на убежище на сирийски граждани, които се водят в момента, също ще бъдат преустановени, каза Карнер.
„Сирия сега се нуждае от своите граждани, за да бъде възстановена“, заяви той и подчерта, че убежището е само временна закрила, която не може да бъде предоставена, ако няма основания за нея.
Неправителствени организации като „Каритас“ и „Диакони“ разкритикуваха подхода на Карнер след падането на режима на Асад и посочиха като аргумент неясната ситуация в Сирия.
Според Министерството на вътрешните работи доброволното завръщане на бежанците е най-благоприятният вариант за данъкоплатците и затова се насърчава. При подготовката на принудителни депортации приоритет ще имат нарушителите и тези, „които не желаят да се интегрират и работят“.
Коментари