Депутатите от Комисията по конституционни и правни въпроси в Народното събрание приеха процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидати, представяне и публично оповестяване на документите, изслушване на кандидатите и избор на членове за съдийската и прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет от квотата на Народното събрание. Народните представители гласуваха с 11 гласа „За“, 6 гласа „против“ и 2 гласа „въздържал се“. Самите правила и предложенията към тях не бяха публични и медиите не могат да бъдат коментирани.
Това обобщи news.bg.
В контекста на дебатите народният представител от „Възраждане“ Златан Златанов направи няколко процедурни предложения за избора на членове на съдийската и прокурорската колегия на ВСС от Народното събрание. Той настоя да се представи информация, която да съдържа информация относно роднинските връзки на кандидатите, има ли наличие на еднополови контакти, дали лицата са били кандидати от професионална квота за член на ВСС, да се поясни дали кандидатите са били членове на ВСС или на Инспектората на ВСС с цел избягване и създаване на порочни кръгове и дали кандидатите са положили изпити за юридическа правоспособност. Логично предложенията не минаха.
Не се прие и процедурното предложение на Стою Стоев от ПП-ДБ, което гласи заседанието на избор на членове за съдийската и прокурорската колегия на ВСС от квотата на Народното събрание да се проведе не по-рано от 2 месеца след изтичане на крайния срок за представяне на предложения.
Депутатите приеха и процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати, представяне и публично оповестяване на документите, изслушване на кандидатите и избор на главен инспектор и инспектори в Инспектората към Висшия съдебен съвет от Народното събрание. Народните представители гласуваха с 11 гласа „За“, 6 гласа „против“ и 2 гласа „въздържали се“.
На същото заседание депутатите от Комисията по конституционни и правни въпроси в Народното събрание приеха и процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидати, представяне и публично оповестяване на документите, изслушване на кандидатите и за избор на съдия в Конституционния съд от квотата на Народното събрание.
По време на дебатите народният представител от ПП-ДБ Стою Стоев запита какъв е мотивът за намаляване срока за представяне на кандидатите за конституционен съдия в 10-дневен срок? Ако няма мотиви срокът за представяне на кандидатите за избор на съдия в Конституционния съд трябва да останат в 14-дневен срок, след като правилата се приемат и в пленарна зала на Народното събрание. И направи процедурно предложение – в проекта на решение вместо 10-дневен срок, да бъде записан 14-дневен срок, в който кандидатите за конституционен съдия да се представят, след като и самите правила се приемат от Народното събрание. Неговото предложение мина с 16 гласа „За“ и в крайна сметка срокът кандидатите за избор на съдия в Конституционния съд остава 14-дневен.
Александър Рашев пък поиска да се направи справка на кандидати за съдия в КС какви са им били оценките по БЕЛ и по История от 12. клас. Въпреки, че предложението на Рашев бе интересно, той самият го оттегли и не бе подложено на гласуване.
Председателят на Комисията по конституционни и правни въпроси и депутат от ГЕРБ-СДС Анна Александрова призова народните представители от комисията да се използват само юридически аргументи по време на обсъждането на процедурните правила за избор на съдия в Конституционния съд.
Коментари