Ако влизането на България в еврозоната се забави, ГЕРБ ще загуби много и смисълът на тази тежка коалиция ще се обезсмисли. Тя не е популярна, но има своята легитимност тъкмо за да се осъществи тази цел.
Това каза пред ФОКУС ръководителят на катедра „Политология“ в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ проф. Светослав Малинов.
По думите му коалицията не предполага ясна, силна и категорична икономическа и бюджетна политика по посока влизане в еврозоната. „Не означава и обратното. И тук се надявам, че ГЕРБ ще наложи своята воля, ако разбира се, намеренията им са честни“, допълни проф. Малинов.
Членството в еврозоната изисква определена финансова политика, определен дефицит и строги бюджетни параметри, отбеляза той. „И понеже ГЕРБ си е поставила този приоритет и избирателите на ГЕРБ очакват той да бъде осъществен без никакви компромиси, ГЕРБ подготвя общественото мнение за това колко трудно ще бъде и какви непопулярни мерки ще се взимат“, заяви проф. Малинов.
За постигането на консенсус за бюджет, който да направи възможно влизането ни в еврозоната, е необходима само политическа воля и съгласие за взимане на непопулярни решения. „Моето опасение е, че няма да бъдат взети най-смелите и категорични решения. Пак ще има нещо половинчато и пак ще има напрежение по всички линии“, смята политологът.
Според него първото препятствие пред стабилността на кабинета е именно бюджетът. Едва след приемането му може да се направи прогноза за бъдещето му.
Според него ГЕРБ ще трябва да убеди най-вече БСП за определени компромиси. „БСП има своите искания и своите избиратели. Най-накрая ще видим нещо, което според мен няма да може да бъде подкрепено от ПП-ДБ“, прогнозира проф. Светослав Малинов.
Непрекъснато увеличаващите се доходи водят до по-високо потребление и съответно по-високи цени на стоките и услугите.
„И точно тук идва опитът на правителствата да решат проблема с държавна политика. Не ми е известно, който и да е да се е справил особено успешно при повишаващи се доходи. Когато има дълбока криза, когато има COVID, истински тежки сътресения на международните пазари, които нарушават пазарната логика, тогава може да се мисли за намеса в пазарните принципи, но в момента сме в пределно ясно разгръщаща се пазарна логика на увеличаване на доходите, включително и чрез бюджета, и на увеличаване на цените. Какво друго би могло да се случи?“, коментира Светослав Малинов инфлацията при хранителните продукти и идеите за регулации в сектора.
По думите му приемането на бюджета ще изиграе „усмирителна“ роля в тази посока.
Коментари