Радев от Мюнхен: Нямаме нови изисквания към Скопие, но не приемаме промени в постигнатите договорености

Справянето с кризите, пред които е изправена Европа, изисква повишаване на европейската конкурентоспособност в глобален план и гарантирането на сигурността на ЕС. Това заяви президентът Румен Радев на среща с председателя на Европейския съвет Антонио Коща в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността, предаде ФОКУС.

Държавният глава подчерта, че ЕС следва да предприеме действия за оптимизиране на процеса на вземане на общите си решения, така че те да отговорят на високата динамика на международните процеси.

Многобройните кризи в съседство на Европа превръщат увеличаването на инвестициите в сферата на отбраната и сигурността в необходимост, но следва да се отчитат и възможностите на всяка отделна държава какъв процент от своя БВП може да отдели за това, подчерта президентът.

По думите на Румен Радев заявената амбиция на страните от Западните Балкани за присъединяване към ЕС е възможност за разширяване на пространството, основано на принципите на демокрацията и на върховенството на закона и ще укрепи стабилността на нашия регион. Във връзка с това президентът Радев изрази надежда възможно най-скоро Република Северна Македония да започне реалното изпълнение на Европейския консенсус от 2022 г. България не предявява нови изисквания по отношение на европейската перспектива на РСМ, но и не приема промени в постигнатите договорености, залегнали в преговорната рамка, добави държавният глава.

По-рано Румен Радев проведе среща с генералния директор на Европейската космическа агенция /ЕКА/ Йозеф Ашбахер, по време на която беше направен преглед на партньорството на страната ни с Агенцията в изследването на космоса. Обсъдени бяха и необходимите стъпки, които България следва да предприеме, за да участва пълноценно в нейните програми и да стане пълноправен член на ЕКА.

В Мюнхен Румен Радев разговаря и с президента и главен изпълнителен директор на Siemens Energy Кристиан Барух, с когото обсъди възможностите за разширяване на инвестиционното присъствие на компанията в България.

„Добросъседските отношения са хоризонтален критерий в процеса на европейска интеграция и без тях не е възможно и постигането на членство в Европейския съюз (ЕС). Изграждането на добросъседство изисква доверие, открит диалог, предвидимост и изпълнение на поетите ангажименти“.

Това заяви външният министър Георг Георгиев на среща с колегата си от Северна Македония Тимчо Муцунски, която се проведе в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността, предаде bTV.

Външният ни министър бе категоричен, че предоговаряне или заобикаляне на постигнатите договорености, зад които стои целият ЕС, не е възможно.

Първият ни дипломат подчерта, че позицията на България по отношение на европейската интеграция на Северна Македония е ясна и последователна.

Европейският компромис от 2022 г. включва комплекс от мерки и тяхното цялостно изпълнение е единственият път напред, заяви Георгиев.

Вписването на българите, наравно с другите народи, в конституцията на Северна Македония е само първата стъпка, реализирането на която ще позволи на Скопие да започне преговори за членство, добави той.