Разширяването на ЕС към Западните Балкани: ключ към сигурността и стабилността

Присъединяването на страните от Западните Балкани към ЕС ще допринесе за укрепване на общата сигурност, а ускоряването на преговорния процес е от общ интерес както за Евросъюза, така и за страните кандидатки. Това бе подчертано на среща в Рим, предава БТА.

Италианският външен министър Антонио Таяни бе домакин на разговорите, в които участваха представители на ЕС, външните министри на страните от Западните Балкани, както и групата „Приятели на Западните Балкани“, включваща Италия, Австрия, Хърватия, Гърция, Чехия, Словакия и Словения.

„Ние сме за това всички страни от Западните Балкани да се присъединят към ЕС преди 2030 г.“, заяви Антонио Таяни в кулоарите на срещата, цитиран от агенция АНСА. Той допълни, че Босна и Херцеговина може да се нуждае от повече време, но Сърбия, Черна гора, Албания и Северна Македония са постигнали напредък и 2029 г. изглежда реалистичен срок за тяхното присъединяване.

По отношение на Косово Таяни отбеляза значението на усилията за преодоляване на съществуващите напрежения. Той подчерта необходимостта от зачитане на правата на малцинствата и изрази надежда за намаляване на напрежението по границата между Косово и Сърбия. Сърбия все още не признава обявената през 2008 година независимост на бившата си област.

На срещата присъстваха и върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Кая Калас, както и еврокомисарят по разширяването Марта Кос. В своя публикация в социалните мрежи Кос подчерта необходимостта от ускорена постепенна интеграция на Западните Балкани, като ключов акцент останаха реформите и общите предизвикателства пред сигурността.

Кая Калас от своя страна оцени страните от региона като важен партньор за сигурността на ЕС и подчерта значението на изграждането на устойчивост срещу хибридни заплахи. Разширяването на ЕС беше представено като „инвестиция в сигурността“ и стратегически приоритет.

По време на срещата бе подчертано, че наред с множеството предизвикателства, разширяването на ЕС остава една от най-успешните политики на Евросъюза. Страните от региона могат да разчитат на пълната подкрепа на държавите членки и институциите на ЕС за реализиране на необходимите реформи по пътя към членство.