Русия и Съединените щати обсъдиха възможности за сътрудничество в енергийните проекти в Арктика по време на среща, проведена в Саудитска Арабия, съобщи високопоставен руски преговарящ пред POLITICO.
Кирил Дмитриев, ръководител на Руския фонд за преки инвестиции (РФПИ), уточни, че разговорите са били на общо ниво, но в същото време са били разгледани и някои конкретни области за бъдещо сътрудничество.
„Това беше предимно общо обсъждане – може би съвместни проекти в Арктика. Обсъдихме конкретно Арктика“, заяви Дмитриев по телефона, докато се намираше на път за дома след разговорите в Рияд.
Преговорите, които не се фокусираха върху въпросите за Украйна и Европа, предизвикаха тревога и усещане за неотложност в ключови европейски столици. Изглежда, че президентите на САЩ и Русия, Доналд Тръмп и Владимир Путин, ще вземат решения относно бъдещето на Украйна без съществени консултации с Киев или неговите западни съюзници.
От своя страна Тръмп се стреми да засили американското влияние в Арктика, като многократно е изразявал интерес към възможността за придобиване на Гренландия от Дания. Той дори неведнъж е намеквал, че би могъл да използва военна сила или икономическа принуда, за да осигури контрол върху този стратегически важен остров, богат на минерални ресурси.
Американската петролна компания ExxonMobil беше партньор на руския държавен петролен гигант „Роснефт“ в проучванията на въглеводороди в Арктика, но се оттегли през 2018 г. след наложените западни санкции в отговор на първоначалното нахлуване на Русия в Украйна през 2014 г.
Дмитриев беше част от руската делегация, която включваше външния министър Сергей Лавров и външнополитическия съветник на Путин, Юрий Ушаков. Той участва в начални дискусии относно Украйна в Саудитска Арабия. Разговорите във вторник бяха първият контакт между официални представители от двете страни след неотдавнашния разговор между Тръмп и Путин.
„Положителен факт е, че след като администрацията на Байдън прекрати всички комуникации и обсъждания, този диалог създаде възможност за възстановяване на контактите“, заяви Дмитриев.
Той също така сподели, че е представил анализ от RDIF, според който американският бизнес е понесъл загуби в размер на около 300 милиарда долара заради напускането на Русия след пълномащабното нахлуване на Путин в Украйна през февруари 2022 г.
„Има разбирателство, че влошените отношения между Русия и САЩ водят до значителни загуби за американския бизнес, и съществуват възможности за продуктивно сътрудничество, което би било от полза както за Русия, така и за САЩ“, добави той.
„Не бих искал да създавам нереалистични очаквания относно бъдещия процес, но смятам, че съвместните инвестиции между Русия и САЩ са по-вероятни след тази среща, отколкото преди“, подчерта Дмитриев.
По отношение на бъдещите стъпки той заяви, че двете страни са се договорили да създадат работни групи и да поддържат редовни контакти на високо равнище, но не са насрочени допълнителни срещи.
Руският фонд за преки инвестиции (RDIF) беше основан през 2011 г. с цел партньорства с чуждестранни инвеститори за проекти в Русия и по-късно подкрепи разработването на ваксината срещу COVID-19.
След пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна, фондът бе поставен в изолация, тъй като чуждестранните инвеститори се оттеглиха или намалиха своите ангажименти.
Малко преди Путин да нареди нахлуването в Украйна, RDIF излезе с изявление, в което призова за дипломатическо решение на конфликта.
Коментари