Свлачището в Балчик отново се e активизирало

Свлачището в Балчик, в района на вилна зона “Овчаровски плаж”, отново e активно. То се простира на площ от около 90 декара. Според специалистите, съществува реална опасност от срутване на изоставените сгради в района, а земните маси бавно се движат към крайбрежната алея, съобщава БНТ.

Свлачището е регистрирано преди 40 години. През октомври миналата година експерти от Геозащита – Варна откриват нова пукнатина с дълбочина около 5 метра и ширина около 15.

Красимир Николов, управител на Геозащита – Варна: „Сега през декември месец се разбра, че всичко от тези 15 метра са се свлекли надолу в свлачището. Главният свлачищен отстъп достига до сградите на “Свилоза” АД, като почти им оголва фундаментите и се създава реална опасност за обитаването на тези сгради.“

Издадена е препоръка към собствениците да не се допускат хора до сградите, които са необитаеми от години. Достъпът до свлачището е ограничен. Има опасност при следващи интензивни валежи да се активизират нови свлачищни процеси и някоя от сградите, която се намира в близост до свлачището, да се срути.

Свлачището застрашава и част от крайбрежната алея на Балчик.

Красимир Николов, управител на Геозащита – Варна: „Около десния борд е възможно да станат частични затрупвания и при отнасянето на земните маси те да се изсипят върху тази дамба.“

Причини за активизиране на свлачището са изливането на битови и подпочвени води в района.

Красимир Николов, управител на Геозащита – Варн: „Оводнявания в дълбочина, оводнявания от повърхността. Това е един доста сложен процес, овладяването му е трудно и скъпо. Но при всички случаи трябва да се вземат мерки, за да не продължи разрастването на запад или на север към пътя, особено към пътя.“

Предприети са мерки за ограничаване на свлачищните процеси.

Димитрин Димитров, заместник-кмет на Община Балчик: „Спряхме водоподаването на целия регион, тъй като при по-подробното обследване през декември месец установихме повърхностни течове, които тогава предполагахме, че са от водопреносната мрежа, след спирането се потвърди, че е така.“

От община Балчик очакват финансиране от държавата за предпроектно проучване и изработване на проект за укрепване на свлачището.

Димитрин Димитров, заместник-кмет на Община Балчик: „Не бихме могли да се справим със собствени средства. Уведомили сме държавата чрез Междуведомствената комисия по бедствия и аварии.“

Притеснени от активизирането на свлачището са и хотелиерите в Балчик.

Виктор Лучиянов, хотелиер: „Надявам се да няма сериозен отлив на туристи през този сезон. Надявам се. Смятам, че държавата ще си влезе в ролята и ще подпомогне общината да бъде решен този проблем възможно по най-бързия начин.“

Близо до свлачището има и много вили, в които всяко лято се настаняват туристи.

Виктор Лучиянов, хотелиер: „Не знам при това свлачище дали тези хора ще останат захранени с вода, електричество, защото те са в непосредствена близост, буквално в тила на свлачището.“

Свлачището обхваща държавни, общински и частни терени, а това допълнително усложнява предприемането на мерки. От Община Балчик, обаче, казват, че без помощта на държавата проблемът не може да бъде решен.