След заплахите на Доналд Тръмп! Съюзниците в НАТО обмислят изпращането на военен контингент в Гренландия

Държавите членки на НАТО са провели неофициални преговори за разполагане на войски в Гренландия след заплахите на президента на САЩ Доналд Тръмп да завземе датската територия, съобщава в. „Телеграф“, цитирайки дипломати, запознати с дискусиите.

Германия и други европейски съюзници са обсъдили възможните отговори, включително дали клаузата за взаимна отбрана на НАТО по член 5 може да бъде използвана в случай на нахлуване на САЩ. Тази опция обаче бързо е била отхвърлена, тъй като тя ще да изисква единодушна подкрепа от всички 32 държави членки на НАТО, включително Съединените щати.

Нещо повече, някои от най-силните поддръжници на Украйна в НАТО разкритикуваха Германия за отказа на Олаф Шолц да разположи войски в Украйна. Дипломат от НАТО заяви, че Берлин „не иска да изпраща войски в Украйна, защото ситуацията е „твърде двусмислена“, но открито пуска хвърчила относно изпращането на войски на НАТО в Гренландия“.

Тръмп нарече отказа на Дания да отстъпи Гренландия „неприятелски акт“, тъй като стратегическата стойност на Арктика нараства на фона на конкуренцията с Русия и Китай.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио посочи, че придобиването на Гренландия е в национален интерес на САЩ. Тръмп не изключва военна принуда, за получи острова,

Гренландия има около 57 000 жители, които сами управляват вътрешните си дела. Дания отговаря за отбраната и сигурността на острова и твърди, че само гренландците могат да решават бъдещето си. Съединените щати управляват въздушна база там по договор.

Проучванията на общественото мнение показват, че повечето жители на Гренландия подкрепят по-свободни отношения с Дания, но са против територията да стане част от Съединените щати.

Премиерът на Гренландия Муте Егеде, който засили усилията си за независимост от Дания, също многократно е заявявал, че островът не е за продан и хората му трябва сами да решават съдбата си.