Трябва ли да има механизъм за контрол на цените? Темата коментираха в предаването „Събуди се” Александър Сиди от ВМРО и Никола Янков, икономист и бивш заместник-министър на икономиката.
„Цените на стоките са въпрос на конкуренцията между търговците, основно в сектори, където има голям брой производители и предлагане. Такива са повечето потребителски стоки. Ако искаме по-евтина стока, функцията на държавата би била да стимулира производството и влизането на повече конкуренти на този пазар, а не да установява контрол на цените. Това би довело до обратния резултат – изтегляне от пазара, намаляване на конкуренцията и на финала по-високи цени и дефицит”, заяви Никола Янков.
„Ние сме сравнявали цените. Проблемът е в една и съща верига. Търговците слагат безумни надценки. Ще дам пример с едно масло, в една и съща верига – в Германия, Гърция и България цената е различна. В България цената е 15 лева, в Гърция – 7,5. Дори в Гърция има промоция с 59 гр. Отгоре. Проблемът е, че тук в България последните няколко години контролиращите функции на държавата да не се случват. Оттам много лесно и бързо веригите направиха картел”, смята Александър Сиди.
Янков също коментира, че картелът е незаконен. „Ако има незаконна практика за фиксиране на цени, уговорена между няколко търговеца, които имат доминантно положение на пазара и контролират цените, това е незаконно в страните с пазарна икономика, каквато е България. В ЕС има сериозни закони срещу това. Глобите са ужасяващи – стигат до 20% от оборота на търговеца. Комисията за защита на конкуренцията е органът, който трябва да се занимава с това”, заяви Янков.
„КЗК не е независим орган, който стои в страни от всичко друго. Той е част от целия този политически спектър в България, който последните няколко години беше разграден. Няма контрол върху нищо”, каза Сиди.
Коментари