Цените на жилищата в САЩ тръгнаха надолу

Цените на жилищата в САЩ леко паднаха с 0,1% спрямо сезонните колебания през април, което е първият месечен спад от септември 2022 г., се посочва в доклад на брокерската компания за недвижими имоти Redfin (NASDAQ:RDFN).

В доклада се отбелязва също, че цените на жилищата са се повишили с 4,1% на годишна база, което е по-бавно от ръста от 4,9%, регистриран през март. Това е най-бавният темп на годишен растеж на цените от юли 2023 г. Данните са на база индекса на цените на жилищата Redfin (RHPI), който използва метода на повторните продажби, за да изчисли сезонно коригираните промени в цените на еднофамилните къщи. RHPI проследява продажните цени на жилищата, продадени през даден период, и как тези цени са се променили от последния път, когато същите жилища са били продадени.

Това е едва третият път, когато RHPI регистрира месечен спад, като предишните случаи са се случили през август и септември 2022 г. след серия от бързи повишения на лихвените проценти. Въпреки че спадът през април е умерен (-0,05%, закръглено на -0,1%), заслужава да се отбележи, че данните за RHPI подлежат на ревизия.

Старшият икономист на Redfin, Шехаряр Бохари, отдава стабилизирането на цените на жилищата на два ключови фактора. Първо, потенциалните купувачи са предпазливи поради въздействието на тарифната политика на САЩ и възможността за рецесия, което доведе до спад от 3,5% в продажбите на жилища в предварителен етап през април в сравнение с предходния месец. Второ, общият брой на жилищата за продажба е на петгодишен връх, до голяма степен защото жилищата не се продават, което принуждава продавачите да предлагат отстъпки на почти рекордни нива.

Въпреки понижаването на цените, Бохари отбеляза, че достъпността остава основен проблем за много купувачи поради повишените лихви по ипотеките и високите цени, което принуждава мнозина да разтегнат бюджетите си, за да направят покупка.

Докладът също така установява, че цените са паднали в 25 от 50-те най-населени метрополни области през април, на сезонно коригирана база. Най-големите спадове са регистрирани в Шарлът, Северна Каролина (-1%), Вирджиния Бийч, Вирджиния (-1%) и Маями (-0,7%). За разлика от това, окръг Насау, Ню Йорк (1,8%), окръг Уорън, Мичиган (1,3%) и Ню Йорк (1,2%) отбелязаха най-значително увеличение на цените.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК