Министърът на транспорта и инфраструктурата, вицепремиерът на Италия Матео Салвини се изказа изключително критично за председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, ръководителя на Европейската централна банка Кристин Лагард и редица европейски политици, включително германския канцлер Олаф Шолц, на конгрес на лидерите на десни консервативни партии, които сформираха фракцията на Европейския парламент „Патриоти на Европа“. В речта си Салвини, който ръководи партията Лига, пожела на Шолц да отиде и да защити Гренландия след изборите в Германия.
„През февруари ще има избори в Германия и това ще бъде историческа възможност да променим хода на нещата. Най-лошото правителство след Втората световна война доведе до спиране на икономическия двигател на Европа, до упадъка на страната и в резултат на това до упадъка на цяла Европа. И този „гений“ вместо да се погрижи за затварящите се фабрики, Шолц иска да изпрати контингент на НАТО за защита на Гренландия (за която претендира президентът на САЩ Доналд Тръмп). „Надявам се, че германските гласоподаватели ще го направят щастлив и след изборите на 23 февруари ще му дадат билет за Гренландия, която той може да защити“, каза Салвини.
Той обвини фон дер Лайен и представители на Брюксел в „политическо, икономическо, индустриално самоубийство“, като припомни, че Брюксел е признал грешките си. „Така защо трябва да им вярваме повече?“, заключи италианският политик. Той спомена избори в редица страни, включително Румъния, Чехия, Австрия, и предложи да се направи избор „между миналото на Джордж Сорос и бъдещето на Илон Мъск“. Салвини нарече опасно явление поддържането на различни медии и неправителствени организации за дезинформация, както и намесата в изборните процеси, както се случи в Румъния (където бяха отменени резултатите от първия тур на президентските избори).
По-рано Шолц каза, че присъствието на НАТО в Гренландия трябва да бъде увеличено предвид претенциите на американския президент Доналд Тръмп към острова.
На 7 януари Тръмп изрази мнение, че Гренландия трябва да се присъедини към САЩ. Той заплаши да наложи високи търговски мита на Дания, освен ако не се откаже от острова. Още по време на първия си президентски мандат Тръмп предложи да купи Гренландия. Както и тогава, датските и гренландските власти отхвърлиха тази идея.
Гренландия е част от Дания като автономна територия. През 1951 г. Вашингтон и Копенхаген, в допълнение към своите ангажименти към съюза с НАТО, подписаха Договора за отбрана на Гренландия. В съответствие с него САЩ поеха задължението да защитават острова от агресия. В него се намира американската космическа база Pituffik, която изпълнява задачите на система за предупреждение за ракетно нападение и контрол на арктическата зона.
Коментари