Шолц: Ще отвърнем на Тръмп за часове. Рано е за мироопазващ контингент в Украйна

Германският канцлер Олаф Шолц смята, че дискусията за изпращане на мироопазващ контингент в Украйна и евентуалното участие на Германия в него е преждевременна и неуместна.

„Смятам такъв дебат за неуместен и преждевременен“, каза Шолц пред RND, попитан за възможна мироопазваща мисия в Украйна и участието на Германия в нея.

В същото време той заяви, че никакви решения не трябва да се вземат „зад гърба на Украйна“.

„Първо е необходимо да се сложи край на конфликта и да се започнат истински преговори, а не наложен мир. Едва тогава ще може да се види какви могат да бъдат бъдещите гаранции за сигурност за Украйна“, каза ръководителят на германското правителство.

Във всеки случай, каза той, „Украйна ще има армия, която няма да може да издържа със собствените си финансови ресурси“. „Ние и всички приятели на Украйна ще бъдем призовани да помогнем“, завърши Шолц.

Той отново разкритикува американския президент Доналд Тръмп за думите му, че САЩ се интересуват от получаването на редкоземни метали от Украйна и търсят съответните гаранции от Киев, тъй като Вашингтон оказва голяма подкрепа на Украйна.

На среща на външните министри на НАТО в Брюксел на 3 декември 2024 г. германският външен министър Аналена Бербок, както твърдят медии, не е изключила възможността за изпращане на германски миротворци в Украйна, ако военните действия се прекратят. Според нея наред с гаранциите за сигурност под формата на членство в НАТО може да се помисли за „международно присъствие, което да гарантира спазването на примирието“.

На 23 януари Politico съобщи, че европейските страни продължават да обсъждат въпроса за евентуално изпращане на военен контингент в Украйна. Според Politico тогава Макрон се е надявал да убеди Полша в целесъобразността на изпращането на миротворци, но е срещнал несъгласие от страна на полския премиер Доналд Туск и в резултат на това преговорите са стигнали до задънена улица.

Шолц разкритикува и намерението на президента на САЩ Доналд Тръмп да наложи мита върху стоки от няколко страни и отбеляза, че ако митата бъдат наложени на Европейския съюз, Европейската комисия (ЕК) ще може да отговори в рамките на няколко часа.

„Глобалната икономика се нуждае от по-малко търговски бариери, не от повече“, каза Шолц. Глобализацията, каза той, е довела до значително увеличение на просперитета по света. Германия, както отбеляза канцлерът, печели от това благодарение на своята експортна индустрия.

„Трябва да остане така“, каза Шолц. „Ето защо аз съм за това ние като Европейски съюз да стоим заедно и да покажем ясно, че ЕС със своите 450 милиона жители е силен и способен да действа“, каза ръководителят на германското правителство.

Запитан дали заплашва Тръмп с ответни мита от ЕС, Шолц подчерта, че разчита на сътрудничество, а не на конфронтация. „Подаваме ръка, защото митата не са изгодни за никого. Ако САЩ предприемат такива стъпки, Европейската комисия ще може да реагира до няколко часа“, обобщи германският канцлер.

Вчера Тръмп заяви, че следващата седмица ще наложи мита върху стоки от няколко страни. На 1 февруари президентът на САЩ подписа указ за налагане на мита върху стоки от Канада, Китай и Мексико. Според документа се налагат мита от 25% върху вноса от Мексико и Канада (10% върху канадските енергийни ресурси). Допълнителни мита от 10% се въвеждат и за стоки от Китай. По-късно американският лидер спря митата върху вноса от Канада и Мексико за месец след разговори с лидерите на тези страни. На 4 февруари влязоха в сила митата на САЩ върху китайския внос. Лидерът на САЩ също обмисля налагането на 10% мито върху целия внос от ЕС. В администрацията на американския лидер обаче все още няма пълно съгласие по този въпрос.