В моменти на напрежение – било то лични предизвикателства или регионални конфликти – тревожността, стресът и промените в хранителните навици често вървят ръка за ръка. В подобни ситуации храната може да бъде не просто източник на енергия, а инструмент за възстановяване на емоционалното равновесие.
Д-р Павитра Шанкар, специалист по психиатрия в Aakash Healthcare, представя 10 научно подкрепени храни и напитки, които подпомагат справянето с тревожността, подобряват настроението и подобряват значително психичното благополучие.
1. Чай от лайка
Лайката съдържа антиоксиданта апигенин, който се свързва с определени мозъчни рецептори и предизвиква успокояващ ефект. Проучвания, публикувани в Phytomedicine, показват, че чаят от лайка може да облекчи симптоми на генерализирана тревожност.
2. Тъмен шоколад
С високо съдържание на флавоноиди, които понижават нивата на кортизола – основния хормон на стреса. Освен това тъмният шоколад стимулира производството на серотонин и подобрява притока на кръв към мозъка.
3. Кисело мляко
Съдържа пробиотици, които подпомагат чревната микрофлора. Учените вече наричат червата „втория мозък“ – състоянието на микробиома влияе директно върху нивата на тревожност и депресия.
4. Зелен чай
Съдържа аминокиселината L-теанин, която увеличава производството на алфа-вълни в мозъка и предизвиква състояние на релаксация без сънливост. Проучване в Nutrients показва, че редовната консумация води до намалена психологическа тревожност.
5. Мазна риба (сьомга, сардини)
Източник на омега-3 мастни киселини, които намаляват възпалението и поддържат мозъчната функция. Клинични данни показват, че тези мастни киселини могат да намалят симптомите на депресия и тревожност.
6. Куркума
Активната ѝ съставка куркумин стимулира невротрансмитерите серотонин и допамин, които са ключови за стабилно настроение. Куркуминът има и силно противовъзпалително действие.
7. Тиквени семки
Богати на магнезий, който е пряко свързан с емоционалната стабилност. Недостигът на магнезий се асоциира с повишена тревожност и понижен праг на стрес.
8. Горски плодове (боровинки, ягоди)
Източник на антиоксиданти, включително антоцианини, които предпазват мозъка от оксидативен стрес. Допринасят за подобрена когнитивна функция и по-добро настроение.
9. Овесени ядки
Предоставят бавна енергия и съдържат триптофан – аминокиселина, която се превръща в серотонин. Те балансират нивата на кръвната захар, което е важно за поддържане на психическа стабилност.
10. Банани
Богати на витамин B6, необходим за синтеза на серотонин и допамин. Съдържат и калий, който поддържа нервната функция и спомага за релаксацията на мускулите.
Независимо от източника на стрес, включването на тези храни в ежедневното меню може да бъде естествен начин за подкрепа на психичното здраве. Разбира се, храненето е само част от по-широкия подход към благополучието – движение, сън, социална подкрепа и психотерапия също играят ключова роля.
Коментари