Докато лесно си спомняме да почистим местата, които изглеждат замърсени – подовете, кухненските плотове и баните – има една зона, която често остава пренебрегната: домакинските уреди. Пропускането на редовната им поддръжка може не само да повлияе на тяхната ефективност, но и да представлява риск за здравето и безопасността ни.
„Замърсените уреди могат да се превърнат в развъдник на плесени и бактерии“, предупреждава експертът по качеството на въздуха Майкъл Рубино, основател на HomeCleanse. „Когато тези микроорганизми започнат да се развиват, те не само ще замърсят самия уред, но и ще се разпространят във въздуха, който дишаме.“ Освен това, редовното почистване удължава живота на уредите и намалява риска от неизправности.
Ето кои уреди най-често остават извън обхвата на почистващите ни навици, колко често трябва да ги почистваме и как да го правим правилно.
Пералнята – често пренебрегван източник на бактерии
Повечето хора не осъзнават, че уредите, които използваме за почистване, също трябва да бъдат почиствани. Един от най-често пропусканите уреди е пералнята. Ако някога сте забелязвали неприятна миризма върху дрехите след пране, това може да означава, че в пералнята ви се крият бактерии.
„От години е известно, че пералните машини могат да бъдат източник на различни видове бактерии, включително патогени като фекални и кожни бактерии“, обяснява микробиологът Джейсън Тетро. Остатъците от перилен препарат и омекотител също могат да влошат работата на уреда.
Колко често да почиствате? Според Рубино пералната машина трябва да се почиства веднъж месечно, като честотата зависи от количеството и вида на използвания препарат.
Как да почистите? Използвайте чаша белина или почистваща програма с гореща вода. След измиването избършете вътрешността на машината с чиста гъба и подсушете. Не забравяйте да почистите гуменото уплътнение около вратата и да оставяте вратата отворена след всяко използване, за да предотвратите развитието на мухъл.
Съдомиялната машина – невидимият замърсител на съдовете
Ако не почиствате редовно съдомиялната машина, с времето филтърът ѝ може да се запуши, което да доведе до лошо оттичане и натрупване на неприятни замърсявания. Според Кади Дулуде, собственик на Wizard of Homes NYC, в такава среда плесените и бактериите могат бързо да се развият.
„Това води до замърсяване на всеки съд, който поставяте в машината, както и до влошаване на качеството на въздуха в дома ви“, допълва Рубино.
Колко често да почиствате? Веднъж месечно.
Как да почистите? Извадете всички подвижни части и ги почистете с бял оцет или специален ботанически препарат. Измийте и филтъра според инструкциите на производителя. Напълнете купа с 1-2 чаши оцет, поставете я на горната решетка и стартирайте цикъл на най-висока температура. След почистването оставете вратата отворена, за да изсъхне добре.
Кафемашината – място за натрупване на плесени
Твърдите минерали във водата могат да се натрупат в кафемашината и да променят вкуса на кафето. Изследвания показват, че 50% от тестваните резервоари на кафемашини съдържат мухъл или дрожди.
Колко често да почиствате? Дълбоко почистване веднъж месечно, а подвижните части – след всяко използване.
Как да почистите? Използвайте специален комплект за почистване или смес от бял оцет и вода (равни части). Напълнете резервоара, стартирайте цикъл на варене, спрете наполовина и оставете да престои 30 минути, след което довършете процеса. Накрая измийте с няколко цикъла чиста вода.
Сушилнята – скрит риск от пожар
Мъхът от дрехите се натрупва след всяко сушене и може да стане сериозен проблем. Според U.S. Fire Administration замърсяването на сушилнята е основна причина за пожари, свързани с уреда.
Колко често да почиствате? Филтърът трябва да се чисти след всяко сушене, а вентилационният отвор – веднъж годишно.
Как да почистите? Отстранете натрупания мъх от филтъра след всяка употреба. За дълбоко почистване използвайте специална приставка за прахосмукачка или потърсете професионална услуга.
Микровълновата печка – лесно забравяна, но силно замърсена
Хранителните частици, които се натрупват в микровълновата, могат да причинят неприятни миризми и дори пожар.
Колко често да почиствате? Веднъж седмично и дълбоко почистване веднъж месечно.
Как да почистите? Смесете сока на един лимон или чаша бял оцет с чаша вода в съд, безопасен за микровълнова. Загрейте за пет минути, оставете затворено още няколко минути и след това избършете вътрешността с влажна кърпа.
Макар че добавянето на тези уреди към списъка за почистване изисква време, ползите са несъмнени. Редовното им поддържане не само удължава живота им и предотвратява скъпи ремонти, но също така намалява риска от пожар, мухъл и бактерии, които могат да застрашат вашето здраве.
Коментари