Малкият и среден бизнес настоява за диференциирана ставка от 9% за хотелите и ресторантите, предаде БНТ.
На среща в Кюстендил те изразиха своите притеснения за съществуването на туризма в България заради невъзможността си да предоставят качествена услуга не само заради връщането на данък 20%, но и увеличението на заплатите, енергията и всички съпътстващи разходи.
Представители на малки хотелите и ресторантите пожелаха да се разграничат от своите колеги, които управляват големи вериги ресторанти и хотели, тъй като от ковид насам, много от тях работят на загуба и връщането на 20% ДДС ще означава фалит. Засега не се предвижда увеличение на цените за крайния потребител, но ако не бъде въведено диференцирано ДДС за постоянно, клиентът ще бъде ощетен най-много.
„Ние сме малки, местни. Предимно малки хотели и ресторанти. Малки обекти. И искаме да кажем колко е важно за нас това да можем да останем на пазара. Искаме този имидж върху ресторантьорите – лош, и тая кал, която се хвърля върху нас да бъде изчистена, защото ние даваме един продукт, който е част от туризма“, заяви Ангелина Влашка, собственик на малък бизнес в Кюстиндил:
„Това е апел към всички партии, които смятат, че трябва да развиваме туризъм, да привличаме инвестиции. Условието за развитието на този сектор е ниска ставка на ДДС от 9%. Всички конкурентни държави работят с по-ниска данъчна ставка – и Гърция, и Австрия, и Хърватия“, каза Павлин Петров – зам.-министър на туризма /на снимката/.
Коментари