Европейската комисия (ЕК) планира да въведе такса за малки колети, съдържащи стоки от пазари като азиатските Shein, Temu и американския Amazon, съобщи вестник Handelsblatt с позоваване на проекта на съответния документ.
Вече няколко години Европейският съюз обсъжда как да реши проблема с наплива на големи количества колети от предимно китайски производители. Пазарите, най-вече Shein и Temu, позволяват на европейските купувачи да поръчват от китайски производители, които те доставят директно от Китай. Съгласно законодателството на ЕС колетите на стойност под 150 EUR не подлежат на вносно мито, което затруднява проверката на стоки от страна на митницата.
В тази връзка Европейската комисия предлага да се въведе „данък върху обработката на стоки от електронни платформи за търговия“. Тази такса ще компенсира митническите служби на страните от ЕС за загуби, причинени от необходимостта от обработка на голям брой колети през митниците. През 2024 г. ЕС е получил 4,6 милиарда колети на стойност под 150 EUR, 80% от които са били изпратени от Китай, пише вестникът. От 2022 г. до 2024 г. броят на такива пратки се е увеличил четири пъти.
Предложението на ЕК все още не е официално представено на страните-членки на ЕС. Въвеждането на такива норми изисква съгласието на всички страни в съюза.
На 2 февруари президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви въвеждането на 10% мита върху китайските стоки, освен това той отмени правило, подобно на европейското, което позволяваше пратки на стойност под 800 долара да се изпращат в страната без митническа проверка и плащане на вносни мита. Както съобщиха американски медии, това решение може да удари позициите на китайските пазари Shein, Tamu и AliExpress. Освен това на 5 февруари порталът Semafor, позовавайки се на източници, съобщи, че администрацията на Тръмп обмисля добавянето на Shein и Tamu към списъка на компаниите, за които се твърди, че използват принудителен труд. И двете компании отричат подобни обвинения.
Коментари