Кофеинът само маскира умората, мазното и сладкото изтощават допълнително

Слабостта и умората могат да бъдат свързани не само с липса на сън или стрес, но и с хранителни навици, каза терапевтът, гастроентеролог и лекар по превантивна медицина Сергей Лопатин. Той посочи продуктите и напитките, които понижават енергията пред lenta.ru.

Лопатин съветва да се сведе до минимум консумацията на мазни храни, тъй като след като ги изядете, по-голямата част от енергията отива за храносмилането и поддържането на функционирането на стомашно-чревния тракт. Другите „задачи“ временно ще изчезнат на заден план и човекът ще започне да се чувства сънлив и уморен.

Това важи особено за бързо хранене, полуготови продукти и дълбоко преработени продукти: колбаси, хот-дог, пица, хапки. Такава храна съдържа голямо количество трансмазнини, консерванти, подобрители на вкуса и други добавки. Те увеличават натоварването на храносмилателната система и изискват още повече енергия за храносмилането

Според лекаря постоянното чувство на умора може да се дължи и на прекомерна консумация на кафе. Той обясни, че кофеинът сам по себе си не дава на тялото допълнителна енергия, а само маскира умората, като блокира аденозинови рецептори, поради което чувството за нужда от почивка изчезва. Самата умора не изчезва и веднага щом действието на кофеина приключи, човек усеща рязък спад на енергията. „Няколко чаши кафе на ден няма да навредят много, но с редовен излишък от кофеин ще имате нужда от все повече и повече и ефектите на отнемане и умората ще станат по-изразени“, Лопатин предупреди.

Също така, както отбеляза гастроентерологът, загубата на сила се провокира от храни с много захар и бързи въглехидрати: шоколадови блокчета, печени изделия, сладки газирани сокове, торти. Според него по време на стрес хората често се опитват да се ободрят със сладко, защото смятат, че един шоколад или кутия сода ще им помогнат да си „заредят“ вътрешната батерия и да се концентрират върху работата. В действителност се случва точно обратното: сладките провокират рязък скок на кръвната захар. Поради това човек действително може да изпита краткотраен прилив на енергия, но буквално половин час по-късно нивото на глюкозата рязко пада и енергичността отстъпва място на умората и желанието да се хапне нещо друго, каза лекарят.