Роспотребнадзор ще помогне на Зимбабве в изготвянето на програма за контрол на холерата, каза пред кореспондент на ТАСС ръководителят на групата, заместник-директорът по клинична и аналитична работа в Централния изследователски институт по емидемиология на Роспотребнадзор Наталия Пшеничная след резултатите от работата в Зимбабве.
„Руските подходи към противоепидемичните мерки, развивани в продължение на десетилетия, са ефективни при всякакви условия, включително в Африка“, каза тя и допълни: „Предложихме да си сътрудничим със зимбабвийската страна при разработването на такива мерки, адаптирани към здравната система на Зимбабве“.
Министерството на здравеопазването на Зимбабве се е съгласило да провежда обучения по епидемиология и надзор на холерата, диференциална и лабораторна диагностика на холера и други подобни заболявания, подходи за лечение на такива пациенти и критерии за изписване от болници.
„Също така планираме да развием научно и практическо сътрудничество в областта на изследването на качеството на водата във водоизточниците, природните резервоари и степента на пречистване на отпадъчните води. Подписването на меморандум между Роспотребнадзор и Министерството на здравеопазването на Зимбабве за сътрудничество в областта на санитарното и епидемиологичното благополучие в момента е в процес на одобрение“, допълва Пшеничная.
Според нея, „колегите от Зимбабве са много заинтересовани от доставката на диагностични тестове и оборудване, базирано на мобилни лаборатории.“ „Страните, които си сътрудничат с нас, получиха такива лаборатории като подарък от руското правителство. Те вече работят в Уганда, Бурунди, Република Конго, Гвинея, Етиопия, Демократична република Конго.“
„Зимбабве, подобно на други африкански страни, периодично изпитва увеличаване на случаите на холера“, отбеляза Пшеничная. – По време на предишното огнище от февруари 2023 г. до юни 2024 г. са се разболели почти 34,5 хиляди души. Зимбабвийските здравни служители смятаха, че вече са се справили с проблема. Но холерата се завърна: от ноември 2024 г. са регистрирани около 350 случая. Във връзка с това местното министерство на здравеопазването се обърна към ръководителя на Роспотребнадзор Анна Попова с молба за съдействие. В резултат на това в Зимбабве беше изпратен екип от специалисти по инфекциозни болести, епидемиология, лабораторна диагностика и мобилна лаборатория, които са работили върху множество огнища на инфекциозни заболявания в Африка.“
Според Пшеничная, специалистите са посетили пациенти в холерни болници в град Хараре и провинция Централен Машоналенд, обсъдили са въпроси на епидемиологията, лабораторната диагностика и лечението с местни лекари, посетили са две лаборатории и са оценили състоянието на водоснабдителните и канализационните системи.
„Стигнахме до заключението, че Зимбабве трябва да предприеме всеобхватни мерки за борба с холерата, които включват не само облекчаване на положението на тези, които вече са се разболели, и подобряване на снабдяването с питейна вода на жителите, но и предотвратяване на огнища“, каза Пшеничная.
Необходимо е да се гарантира чистотата на източниците на питейна вода, да се оцени степента на замърсяване на канализационните изхвърляния, влизащи в открити водни басейни, използвани от местните жители, и да се оптимизират протоколите за управление на пациентите.“
Според експертите на групата подкрепата за здравните работници в Зимбабве трябва да започне с подходящо обучение по епидемиология и наблюдение на холерата, нещо, от което здравните работници в Зимбабве са много заинтересовани.
„Очевидно в Зимбабве тежестта върху здравната система по време на периоди на повишена заболеваемост е доста висока и например пациентите с холера се изписват просто след клинично възстановяване, когато могат да останат носители на холерния вибрион и да заразят други“, подчерта Пшеничная.
Болните с леки форми на заболяването обикновено се лекуват вкъщи и могат да заразят и други. В Русия холерата е под строг контрол на санитарно-епидемиологичната служба и благодарение на строгите противоепидемични мерки практически са изключени предпоставките за локално предаване на холера“.
Коментари