В началото на тази година стана ясно, че Националната служба за охрана търси да назначи 30 нови служители. Вакантните места са 20 – за охранители и 10 за шофьори. Николай Беремлийски реши да провери какви са изискванията към кандидатите. Оказва се, че много от тях се „препъват” в едно на пръв поглед елементарно физическо упражнение, съобщава Нова тв.
Полковник Красимир Лалев е човекът, с когото се срещат всички, които искат да станат част от редиците на НСО. Професионалният му път започва преди повече от 20 години. Днес той е начело на сектор „Учебен център” на Националната служба за охрана.
„Ние отговаряме, заедно с моя екип, за организацията и провеждането на учебната година в НСО, реализирането на изпитите. Работим в тясно взаимодействие с български и чуждестранни структури, сродни на нашата, с които непрекъснато сме в обмяна на опит“. посочи Лалев.
Основно изискване към кандидат-охранителите е да са клинично здрави.
„Първият етап е подаването на документи. В края му се преминава през изследване в медицинско заведение, където се установява клиничното здраве и дали то отговаря на изискването за служител на НСО. Около 40% се препъват там“, обясни още той.
Онези, които успеят да прескочат бариерата на медицинското изследване, се явяват на следващ етап. „Той се състои в изпълнение на няколко упражнения – набиране на висилка, лицеви опори и коремни преси. Важно е да кажем, че някои от упражненията се изпълняват за време. Минималният брой повторения са 10“, допълни Лалев.
По думите му конкурсът се провежда на т.нар. състезателен принцип. „Имаме минимален и максимален брой изисквания. Колкото повече над максималния брой повторения направи съответният кандидат, по-предно класиране получава в окончателната фаза. При изпълнението на лицевите опори, гърдите трябва да докоснат уреда и лактите да са заключени в горна позиция, за да зачетем една бройка“, посочи той.
От останалите 60 процента кандидати, 40 се провалят на физическия изпит. Критичната точка при повечето се оказва едно на пръв поглед лесно упражнение.
„Следващото упражнение се отразява най-сурово върху самопреценката и самооценката на кандидатите – това е изпълнението на повдигане от тилен лег или т.нар. коремни преси“, разясни още Лалев.
Изпитът продължава с бягане. В него има разлика между нормативите за мъже и жени.
Следва психомоторен тест, който се провежда непосредствено след физическия и цели да покаже съумяват ли кандидатите да запазят концентрацията си на фона на умората. Те трябва да запомнят какво се изисква от тях и да го изпълнят в конкретна последователност.
Последните 2 етапа са психологическо изследване и заключително интервю, като в тях се анализира мотивацията на кандидатите. Тези, които ги преминат успешно влизат в системата, където ги очаква ново обучение.
По отношение на сегашния конкурс за гардове и шофьори в НСО, полковник Лалев разказва, че той още е на етап подаване на документи. И докато кандидатите все още не са минали през физическите изпитания началникът на сектор „Учебен център” с усмивка си спомня някои от предишните желаещи.
„Идват хора, които успяват да направят едно набиране, при изискуем минимум 10 и аз не мога да се въздържа да задам въпрос: „А това упражнение Вие не го ли опитахте на друго място?” И те казват: „Аз си мислех, че като дойда тук и ще се стегна и ще го направя”. Не се получава със стягане тук. Получава се с тренировка“, категоричен е той.
Полковникът заявява, че подобно на един жив организъм, Националната служба за охрана постоянно е в движение, развива се и се променя.
„Анализираме процесите, които се случват при подрастващите. Пандемичната употреба на психоактивни вещества, на алкохол, на тютюневи изделия, всяка друга девиация в тяхното поведение – стараем се да не я подминаваме, защото това са хората, които трябва да застанат в редиците на службата за охрана един ден. Клетката има едно свойство – избирателна пропускливост се казва мембраната. Учебният център е като имунна система, тя трябва да е готова във всеки един момент да даде отговор, даже преди въпросът да е възникнал, защото работата ни в основната част е превантивна“, отбеляза Лалев.
Полковник Лалев има двама сина. Не иска обаче да им влияе в избора на професия.
„Моето старание е да ги възпитаме така, че те сами да изберат професионалния си път. Когато те са дисциплинирани, когато са трудолюбиви и когато са достатъчно търпеливи, те сами ще се реализират, в която и да е сфера“, смята той.
А съветът му към всички бъдещи и настоящи кандидати за работа в НСО звучи така:
„Трябва да възприемат обучението. Да усетят пулса на службата за охрана, да се синхронизират с този пулс и тогава вече тяхното развитие става лесно. Трудолюбието и търпението дават изключителни резултати“.
Коментари