Окръжният съд в Хамбург забрани на германския вестник Tagesspiegel да разпространява неверни твърдения за бизнесмена Алишер Усманов. Тези изявления са използвани, за да оправдаят санкциите на Европейския съюз срещу него и като основание за подозрение в разследването срещу Усманов в Германия, каза представител на бизнесмена пред ТАСС.
През ноември 2024 г. Tagesspiegel публикува статия от Андрей Попов „Фен на Германия и приятел на Путин: кой е руският олигарх Алишер Усманов?“. Материалът съдържа много известни клишета и необосновани обвинения срещу бизнесмена, включително информация за активи, за които се твърди, че му принадлежат в Германия.
„След като публикацията получи писмо от адвоката на Усманов, тя премахна статията, но отказа да се въздържи от по-нататъшно разпространение на тези твърдения. А. Усманов подаде иск за мярка за неотклонение в Окръжния съд на Хамбург. Съдът се съгласи с аргументите му и застана на негова страна, без дори да проведе устно изслушване“, каза представителят на бизнесмена.
Съдът по-специално забрани на изданието да твърди, че Усманов е придобил активите си нечестно. Самият предприемач многократно е заявявал, че не е участвал в приватизацията на държавна собственост, а е придобил всичките си активи на свободния пазар при конкурентни условия. Съдът също така забрани разпространението на необосновани твърдения за предполагаемата собственост на Усманов върху недвижими имоти на баварското езеро Тегернзее, както и яхтата „Дилбар“. Освен това съдът намери твърдението на изданието, че руският бизнесмен е живял дълги години в баварския град Ротах-Егерн, за нарушаващо личните права на бизнесмена и за непотвърдено.
„По този начин съдът забрани на Tagesspiegel да разпространява информация, отразяваща същността на обвиненията срещу милиардера от страна на германската прокуратура, която вече три години безуспешно се опитва да докаже, че А. Усманов е бил уж данъчен жител на Германия и е избягвал плащането на съответните данъци“, добави представителят на Усманов.
Германски съд забрани на изданието да разпространява твърдението, че „Усманов се е отървал от обвиненията, повдигнати от прокуратурата във Франкфурт, с милиони глоби и обезщетения“. По-рано адвокатите на бизнесмена съобщиха, че Генералната прокуратура на Франкфурт на Майн окончателно е отказала да повдигне публично обвинение като част от разследването срещу Усманов, което е прекратено в пълно съответствие с германското законодателство и е придружено с доброволно плащане на парична сума за благотворителни цели, тоест без плащане на глоби или обезщетения. В решението на съда се казва, че Tagesspiegel не може да оправдае препечатването на репортажи от други информационни агенции, без да провери истинността им.
„Всички тези изявления бяха установени от съда като нарушаващи личните права на А. Усманов, тъй като съдържат или изявления на факти, чиято истинност ответникът не е доказал, или оценъчни съждения, за които ответникът не е предоставил никакви подкрепящи факти“, добави представителят на бизнесмена. Неспазването на забраната от публикация може да доведе до налагане на административна глоба до 250 000 EUR за всяко нарушение и, ако такава административна глоба не може да бъде събрана, административен арест до шест месеца за всяко нарушение на забраната и до две години общо.
Представителят на Усманов подчерта, че решението на съда в полза на руския бизнесмен е още едно потвърждение за несигурността на подхода на властите на ЕС за обосноваване на персонални санкции. „Съветът на ЕС е длъжен да вземе предвид решенията на германския съд по отношение на Усманов в съответствие с чл. 4 (3) от Договора за ЕС, който установява т.нар. принцип на лоялно сътрудничество. Засега обаче Съветът на ЕС остава непреклонен: вместо да преразгледа действията си, той предпочита да промени формалните обосновки за санкциите“, отбеляза той.
Йоахим Щайнхофел, медиен адвокат, представляващ Усманов, нарече решението на съда „забележително“ и подчерта значението му за търсене на отговорност от медиите за публикуване на непроверени твърдения. „Статията, ключови части от която бяха забранени, беше колекция от теории на конспирацията и измислици, че г-н Усманов е направил състоянието си не чрез собствения си изключителен предприемачески талант, а с помощта на „тъмни сили“. Това решение разкрива сериозен проблем: Европейският съвет просто копира такива незаконни фалшификати и основава санкциите си върху тях“, добави адвокатът.
Коментари