Nord Stream 2 AG – операторът на „Северен поток-2“, трябва да изплати задълженията към малките кредитори на проекта до 9 март, се посочва в документите на съда, разглеждащ спора между Nord Stream 2 AG и Европейския съюз за изменения в газовата директива.
„Ищецът обясни, че има два срока, които могат да повлияят на участието на ищеца в настоящото арбитражно производство: първият е за изплащане на дължимите суми към „малки кредитори“ – до 9 март 2025 г.; и второто – да получи съгласие от достатъчен брой кредитори за сключване на споразумение за преструктуриране на дълга – до 9 май 2025 г. Ако такова споразумение не бъде постигнато до този срок, ищецът ще бъде обявен в несъстоятелност“, се казва в документите на Постоянния арбитражен съд в Хага, цитирайки позицията на оператора на „Северен поток-2“.
В резултат на това съдът отмени заседанията, насрочени за 10-15 февруари, и отделно ще покани страните да обсъдят нови дати.
Nord Stream 2 AG започна арбитражно производство срещу ЕС на 26 септември 2019 г. заради изменения в Директивата за газа, които не са в съответствие с Енергийната харта. Компанията смята, че ЕС е нарушил задълженията, посочени в членове 10 и 13 от Договора за енергийната харта.
По-рано съдът на швейцарския кантон Цуг извънредно удължи до 9 май 2025 г. окончателния мораториум върху фалита на Nord Stream 2 AG, който трябваше да изтече в началото на януари. В този случай дружеството е длъжно да изплати задълженията си към всички дребни кредитори до 60 дни след получаване на съдебното решение, в противен случай ще бъде обявено в несъстоятелност. По време на процеса Nord Stream 2 AG дори призна, че за да се задоволят исканията на големи инвеститори, може да се наложи продажба на газопровода или преструктуриране на компанията. На свой ред, основният акционер на „Северен поток 2“. и в същото време най-големият кредитор на проекта заяви, че е готов да предостави средства (директно или чрез дъщерно дружество), за да изплати изцяло малките кредитори.
Както е отбелязано в материалите на Постоянния арбитражен съд, удължаването на мораториума за несъстоятелност от швейцарския съд над максималния срок, разрешен от закона, се оказа недостатък за оператора на Северен поток 2 „много необичайно и го постави в неочаквана ситуация.“
Най-големите чуждестранни инвеститори в Nord Stream 2 AG са европейските OMV, Wintershall Dea, Shell, Uniper и Engie. Всички партньори на руския Газпром Проектът се ангажира с осигуряването на дългосрочно финансиране в размер на 50% от общата стойност на проекта, която се оценява на 9,5 млрд. EUR, като всяка компания трябва да внесе до 950 млн. EUR.
Изграждане на „Северен поток-2“ приключи напълно на 10 септември 2021 г. Първоначално беше планирано да бъде завършен до края на 2019 г., но поради санкциите на САЩ работата се забави. Газопроводът се състои от две линии с общ капацитет 55 млрд. куб. м годишно, които преминават от руското крайбрежие през Балтийско море до Германия.
На 26 септември 2022 г. бяха регистрирани безпрецедентни разрушения на три линии на газопровода „Северен поток“ и Северен поток 2. В резултат на това само една нишка от Северен поток 2 оцеля.
Главната прокуратура на Русия образува дело за международен тероризъм след повреда на газопроводи. В момента е невъзможно да се определи срокът за възстановяване на газопроводите в изправност.
Коментари