Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група „Математика за всички деца“. Пред БНР Тодор Тодоров обясни:
„Има единствено частична регионална стратегия, която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите гимназии. Там имаме сравнително добри резултати. Оттам нататък всичко е в ръцете на самите училищни директори, което е малко некоректно, които от своя страна са поставени пред факта, че липсват учители с опит за разширено преподаване на математика“.
По думите му се наблюдава засилен интерес към математиката сред учениците в 4-ти клас. Голяма част от добре подготвените ученици остават без достъп до разширено математическо образование в прогимназията, предупреди той в предаването „Преди всички“. Според него това води до съществена демотивация:
„В края на 7-и клас, на матурите, наблюдаваме едни доста тревожни резултати. Оценките на матурата в 4-ти клас по математика са сравнително добри. Може да кажем, че ако децата налучкват резултатите в 4-и клас – това са най-много 5% от децата. В 7-и клас обаче тези деца, които играят тото на матурата, са около 40%. Наблюдаваме, че оценките не са много добри. Под 37 точки имат около 50% от всички деца в страната. Обикновено в чужбина се взема за стандарт, че трябва да се изкарат 60%, за да може да се каже, че човек е минал този изпит. В България е малко по-различно. МОН имат по-ниски критерии. И това е проблем“.
Тодор Тодоров изказа мнение, че би следвало МОН да направи стратегия и да се прави трансфер на опит между учителите в гимназиите към тези в средните училища. Според него трябва да има повече часове за упражнения за тези, които желаят.
Коментари