Foreign Policy: Войната в Украйна няма да спре, докато Путин е президент на Русия

Суверенитетът на Украйна ще бъде застрашен, докато Владимир Путин управлява Русия. Никакви преговори няма да принудят руския президент да се откаже от целите си, пише Foreign Policy.

Пълномащабната война на Русия срещу Украйна продължава почти три години. Въпреки огромните загуби и от двете страни, Киев и Москва няма да се предадат. Това предполага, че мирните преговори едва ли ще доведат до пълно прекратяване на военните действия, пише още Foreign Policy.

Изданието припомня, че през 2014 г. съюзниците на Украйна се надяваха, че войната с Русия може да бъде избегната. Минските споразумения не попречиха на решението на Путин да нахлуе в Украйна през 2022 г.

Днешната дипломация ще трябва да приеме истината. Тя се състои в това, че Русия остава политически стабилна и военно устойчива, въпреки признаците на икономически затруднения и военна умора, подчертава изданието.

В тази връзка президентът на САЩ Доналд Тръмп, който обеща да прекрати войната в Украйна възможно най-скоро, е изправен пред редица проблеми. Един от тях е, че Киев не е задължително да изпълнява неговите заповеди, тъй като Украйна има свои собствени въоръжени сили, собствена отбранителна индустрия и помощ от европейски страни.

Основната пречка за успешните преговори обаче е самата Русия, смята изданието. Фактът, че Русия успя да оцелее при такива обстоятелства, убеди Путин, че нахлуването в Украйна има смисъл.

Все пак американските преговарящи трябва да имат предвид, че решението на Путин да нахлуе в Украйна през 2022 г. все пак отслаби Русия. Руският елит също го признава.

Освен това Путин няма да успее да завладее Украйна. Украйна все още контролира около 80% от територията си, въпреки че Русия продължава да завзема украински земи. Украйна е отслабена от войната, но няма причина и желание да се предаде, подчертава изданието. Украинските политически и социални структури успяха да издържат на невероятен натиск.

Суверенитетът на Украйна ще бъде застрашен, докато Путин управлява Русия. Никакви преговори няма да принудят Путин да се откаже от целите си. Вместо пълното прекратяване на войната, преговорите трябва да имат по-скромна цел за намаляване на интензивността на битките. За да постигнат това, САЩ трябва да окажат натиск върху Русия.