Проф. Ива Христова пред ФАКТИ: Има увеличение на грип тип „Б“, но това е характерно за края на епидемичната вълна

На територията на страната вече няма да има ограничения, свързани с разпространението на грип. Но каква е ситуацията и за какво трябва да внимаваме… Пред ФАКТИ говори проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

– Проф. Христова, излизаме ли вече от грипната вълна, която обхвана страната?
– Случаите на грип категорично намаляват за трета поредна седмица, но заболяването продължава да бъде проблем. Макар и намаляващо плавно: през изминалата седмица имаме 4110 заболели, а в предходната седмица случаите бяха 4640. Тоест, имаме намаление с малко над 500 души за седмица. Тенденцията категорично е към намаляване и тя ще се запази такава. Не трябва обаче да спираме да се пазим.

– Кои са най-засегнатите области в страната?
– В момента това са областите Велико Търново, Ямбол и Пловдив, в които заболяемостта е между 95 и 99 персентил. (б.р. – персентилът е статистическа мярка за позицията, разделяща подреденото разпределение на данните на сто равни части) Във всички области на страната имаме намаляване, а само в Русе има повишение, но заболяемостта е под 95 персентил, което е под стойностите за обявяване на епидемия.

– Кой грип ни мъчи най-много през тази година?
– Определено имахме доминация на грип тип „А“, но не AH1, а АH3.

– Има ли разлика при протичането на заболяването?
– Не, симптомите са еднакви. Това е важно за следене на циркулацията на грипните вируси, за антигенните им промени, които се взимат предвид при разработване на ваксината за следващата година. Имаме увеличение на грип тип „Б“, но това е характерно за края на епидемичната вълна.

– Студеното време, в което се намираме, помага или пречи на разпространението на грипа?
– В студеното време трябва да се пазим от настиване. Настинката отваря „вратата“ на организма ни за вирусите, а те отварят „вратата“ за бактериите. Така че е добре да се избягва възможността за настинка, особено при малките децата. Топли ботуши, шал на шията и устата, шапка на главата – това ни пази. Същото важи и за по-възрастните – намокрим ли се, изстинем ли, ставаме по-податливи на инфекции. Изследванията ни в Центъра по заразни и паразитни болести показват, че в 33% от изпратените проби се доказва вирусът на грипа, а в 25% от останалите проби доказваме вируси, причиняващи остри респираторни заболявания. Имаме много вируси, освен грипния вирус. На първо място бих поставила увеличаване честотата на респираторно-синцитиалния вирус и на метапневмовируса, които причиняват доста тежки заболявания – бронхити, бронхиолити и пневмонии.

– Ковид вече забравихме ли го?
– Няма как да го забравим, защото ще си живеем с него, ще си еволюираме заедно, но към момента той е на доста ниски нива, бих казала минимални. Предвид общия имунитет той ще протича доста по-леко. Той се намира в момента на минимални нива на заболяване, но с настъпването на пролетта и по-топлото време случаите ще нарастнат.