Словашкият премиер Робърт Фицо и директорът на Министерството на правителствената ефективност (DOGE) на САЩ Илон Мъск обсъдиха спирането на дейността на Американската агенция за международно развитие (USAID) и плановете на администрацията на САЩ да наложи мита върху вноса от Европа. Това съобщи председателят на словашкото правителство, който е във Вашингтон, на страницата си във Фейсбук.
„Имам удоволствието да ви информирам за срещата, която се състоя с най-висшия представител на отдела за подобряване на ефективността на правителството, добре известния мултимилиардер Илон Мъск“, каза Фицо във видеообръщение към съгражданите си, публикувано в социалната мрежа. „Говорихме за USAID. Тази американска агенция също отпусна много големи средства на неправителствени организации и медии в Словакия, които след това бяха използвани от тези антиправителствени медии и различни антиправителствени организации за извършване на антиправителствени дейности“.
Мъск увери Фицо, че администрацията на американския президент Доналд Тръмп не се интересува американските пари да се използват за намеса във вътрешните работи на други страни. Тази ера свърши. Страните обсъдиха и намерението на Вашингтон да въведе мита върху стоки от Европа. По време на срещата бяха обсъдени плановете за въвеждане на 25% мита за внос на стомана и алуминий. В същото време министър-председателят отбеляза, че „старият континент“ не е регионът на земното кълбо, където се произвеждат тези метали.
Сериозен проблем според Фицо е перспективата САЩ да въведат мита върху вноса на европейски автомобили. Тази възможна стъпка ще засегне пряко Словакия, където са концентрирани заводи за производство на автомобили. Министър-председателят настоя, че не трябва да се бърза с налагането на мита върху автомобилите и че Америка трябва да обсъди този въпрос с чуждестранни партньори.
Фицо, както стана известно на 10 февруари, изпрати на Мъск писмо с молба за информация относно грантовете на USAID в Словакия. В откъс от документа, цитиран от словашките медии, премиерът подчертава, че финансирането от USAID е било използвано и за политически цели в Словакия, за да се „изкриви политическата система“ републики и предоставят подкрепа на определени политически партии.
Според Фицо е необходимо да се получи информация за грантовете и субсидиите на USAID за неправителствени организации, медии и отделни журналисти в Словакия, за да се отделят проектите, които са необходими на републиката, от „грубата намеса във вътрешните работи на Словакия“.
Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп спря USAID на 3 февруари. Държавният секретар Марко Рубио е назначен за временен ръководител на агенцията и е започнал разследване на работата на агенцията. Самият Тръмп по-рано нарече дейността на агенцията измамна и корумпирана.
Организационните заключения по отношение на USAID бяха направени по инициатива на Мъск, когото Тръмп преди това беше назначил да ръководи нова агенция за подобряване на ефективността на правителството на САЩ.
Коментари