Кардинални промени при продажбата на общински жилища

Проблемът с общинските жилища датира от десетилетия. За съжаление, все повече хора отговарят на изискванията за кандидатстване за общинско жилище, а броят им е крайно недостатъчен. Строителството на нови почти не се реализира. Това налага промени в наредбата за управление на общинските жилища в столицата. Сред предложените промени са: общината да инвестира в изграждането на нови общински жилища, да се разшири групата на хората, които да имат достъп до подобни имоти, както и за млади семейства (бел. ред. до 35-годишна възраст). Предвижда се и масовата продажба да бъде значително ограничена.

Също така ще бъде променен и начина на формиране на наемите. В категорията „нормален наем“ жилищата ще могат да бъдат наемани от социално слаби хора. Цената за тях ще е преференциална за срок от 5 години. Другата категория ще е „пазарен наем“. Тук жилищата ще могат да бъдат наемани до 7 години, като месечният наем ще може да бъде актуализиран. Сред изтичането на този срок ще трябва да се подават наново документи с цел установяване дали наемателите все още отговарят на критериите за получаване на право да живеят в общинско жилище. Третата група наеми са „безсрочни“. В тази група влизат пенсионери и лица с увреждания над 71%.

Целта на промените е да бъде създадена дългосрочна стратегия за управление на общинския жилищен фонд в столицата. Целта е също така да бъдат изградени и нови общински жилища. към момента техният брой е близо 7000, а преди 30 години са били близо 100 000. Преобладаващата част от жилищата са в много лошо състояние и е необходимо общината да ги ремонтира. Средствата за изграждането на нови и реновирането на вече съществуващи трябва да дойдат от наемите на наличните имоти.

Към момента практиката е общината да предоставя свои терени, на които срещу право на строеж инвеститори изграждат сгради, а срещу земята общината получава обезщетение под формата на апартаменти. С бъдещия фонд за строителство общината можела да бъде активен инвеститор и да строи и отдава и новите жилища.

С промените в наредбата на практика ще бъде „мисия невъзможна“ покупката на общинско жилище. Общинско жилище ще се продава, ако имотът не е отдаден под наем 10 години. Това обаче означава, че е в лошо състояние. Тогава то ще бъде пуснато на публичен търг, обясниха съветници. В рамките на 2 години след приемането на новата наредба, наемателите, които са настанени по старата наредба и отговарят на условията ѝ, ще могат да поискат да купят имота.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК