Правният статут на украинските бежанци в ЕС може да бъде изложен на риск, тъй като няма ясен план, който да им позволи да останат след края на конфликта, пише порталът Euractiv.
През март 2022 г. Директивата на ЕС за временна закрила беше активирана, което позволи на милиони украинци да живеят и работят в ЕС.
Въпреки това, в случай на прекратяване на военните действия, той може да спре да действа и страните, приемащи бежанци, трябва сами да решат какво да правят с украинските граждани: да намалят помощта, да се опитат да ги интегрират в обществото или да се опитат да ги депортират в родината им, пише порталът.
ЕС често е парализиран от дебати за миграцията, така че всеки ход за разширяване на защитата на чужденците на ниво ЕС може да предизвика ответна реакция от несъгласни държави.
В същото време всяка страна тълкува директивата за временна закрила по различен начин в зависимост от своето законодателство, което означава, че отношението към украинските граждани е различно и това зависи от това къде са се установили, отбелязва порталът. Това създава допълнителни затруднения при разработването на единен план на ниво ЕС.
Коментари