Wall Street Journal: Русия мина метър с митата, но няма да се размине без последици заради цените на горивата

Русия избегна митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, но последиците от търговската война все пак ще ударят джоба на Кремъл чрез петрола.

Wall Street Journal пише, че петролът и газът съставляват около една трета от приходите на руския държавен бюджет – това е основният двигател на икономиката на Кремъл и основният източник на нейната уязвимост. Анализаторите смятат, че ако цените останат ниски, руската икономика ще бъде изправена пред твърдо приземяване, а бюджетният дефицит ще се удвои почти.

Икономиката на Русия вече бе забавена още преди срива на цените на петрола и Кремъл преговаря със Съединените щати за прекратяване на огъня в Украйна. Москва не бърза да преговаря за мир, надявайки се, че победите на бойното поле ще ѝ дадат повече лостове за постигане на максимални отстъпки.

Въпреки че сегашните цени на петрола е малко вероятно да принудят Владимир Путин да се откаже от войната, по-дълбок спад може да промени плановете му. Междувременно анализаторите казват, че свиването на петрола ще принуди Кремъл да направи болезнен избор.

„Ако цената на петрола продължи да пада, те ще усетят напрежението и вече започват да го усещат“, каза Елина Рибакова, старши сътрудник в Института за международна икономика „Питърсън“ във Вашингтон.

Анализатори от J.P. Morgan смятат, че докато Москва е по-изолирана от глобалните тенденции поради санкции и прекъснати международни връзки, „цунамито, генерирано от търговската политика на САЩ, едва ли ще остави Русия невредима“.

Централното място на петрола в руската икономика се простира отвъд държавната хазна. Икономистите наричат ​​това мултиплициращ ефект, при който процъфтяващата енергийна индустрия се разпространява в свързани сектори. Намаляването на производството ще има отрицателно въздействие върху цели общности, които са организирани около производството и рафинирането на петрол.