Устойчивото развитие на Сапарева баня като целогодишна туристическа дестинация беше във фокуса на среща между министъра на туризма Мирослав Боршош и кмета на общината Калин Гелев. Двамата обсъдиха ключови инфраструктурни проекти, възможности за развитие на планински туризъм и ролята на институциите в създаването на конкурентоспособен туристически продукт.
Важен акцент в разговорите бе представената концепция за изграждане на нови ски писти в района на Паничище. Проектът вече разполага с одобрен Общ устройствен план (ОУП), което отваря вратата за стартиране на съгласувателни процедури с отговорните институции.
„Министерството на туризма ще подпомогне процеса за подобряване на диалога и ускоряването на комуникацията с министерствата, от които зависи реализирането на този важен за региона проект“, увери министър Боршош.
В рамките на посещението си Боршош проведе и среща с представители на туристическия бизнес, местната власт и държавни институции. Присъстваха още областният управител на Кюстендил инж. Методи Чимев, народният представител Христо Терзийски и председателят на Общинския съвет адв. Костадин Николов.
Министърът открои доброто сътрудничество между местната власт, бизнеса и държавата като основа за дългосрочен успех:
„Туризмът се крепи на усилията на бизнеса, местната власт и чак тогава – на държавата. Ако всички се движим в една посока, резултатите няма да закъснеят. Във вашата община има не само ресурси – видно е, че има както воля, така и много свършена работа.“
Боршош подчерта значението на Сапарева баня като потенциална международна дестинация не само в сферата на здравния и уелнес туризъм, но и на планинския. Той пое ангажимент местният туристически продукт да бъде включен в националната реклама чрез социалните мрежи, медиите и международни туристически изложения.
Сред обсъдените теми бяха още дигитализацията на сектора и предстоящите законодателни промени. Министерството работи по нови нормативни инициативи, включително създаването на единна цифрова точка за регистрация на нощувки от онлайн платформи като Booking и Airbnb.
„Законодателството в сферата на туризма не е променяно от години, въпреки че секторът се развива изключително динамично“, посочи Боршош. „Приоритет е и дигитализацията на процесите в сектора.“
Участниците се обединиха около необходимостта от подобряване на ВиК и пътната инфраструктура, обособяване на пешеходни зони и реализиране на културни проекти като социализация на наследството на древна Германея и създаване на „Улица на занаятите“.
Специално внимание бе отделено и на подготовката на кадри чрез партньорство между туристическия бизнес и местните образователни институции. Пример за добра практика е сътрудничеството със СУ „Христо Ботев“, където се обучават специалисти по туризъм и хотелиерство.
Министерството ще продължи да работи в тясно сътрудничество с местната власт, за да гарантира устойчивото развитие на региона.
„Предприети са конкретни стъпки за развитие на Сапарева баня като целогодишна дестинация, които ние ще подкрепим“, заключи министърът на туризма.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК
Коментари