Определяното като стратегически пробив посещение на президента на САЩ Доналд Тръмп в Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства (ОАЕ) показа наличието на разминаване и дори разрив между Тръмп и израелския премиер Бенямин Нетаняху, смятат анализатори от региона, пише БТА.
В статия за вестника от ОАЕ “Нешънъл” основателката на “Бейрут Инститют” (Beirut Institute) Рагида Дергам дори поставя Израел наред с Иран, като казва, че визитата на Тръмп изпраща ясно предупреждение и към двете държави, че “корабът е тръгнал с опънати платна към едно различно бъдеще – със или без тях.”
Според нея обиколката на американския държавен глава е дала да се разбере, че стратегическият пробив между САЩ и Саудитска Арабия може да бъде постигнат и без Рияд официално да се присъедини към Авраамовите споразумения, което е удар за Израел. “Това не означава, че съюзът на САЩ с Израел е в опасност, а че динамиката на отношенията между двете страни се е променила, особено в светлината на скока в отношенията между Съединените щати и държавите от Персийския залив,” уточнява Дергам.
Новата администрация на Тръмп може да се окаже принудена да изслуша позициите на арабските си партньори, на първо място на Саудитска Арабия и държавите от Персийския залив, които все повече се позиционират като гаранти за всяко бъдещо политическо решение, включително такова, което води до край на окупацията и създаване на независима палестинска държава, пише Сам Менаса в коментар за саудитското издание “Аш Шарк ал Аусат”.
Според него изглежда, че Израел е загубил уникалната привилегия, на която се радваше по време на първия мандат на Тръмп и постепенно се превръща в стратегически товар за администрацията на Съединените щати. Авторът смята, че налице са “всички причини да вярваме”, че израелският премиер Бенямин Нетаняху “губи една по една картите си” и допуска, че може да е започнало “обратното броене до излизането му от сцената.”
След историческото посещение на президента на САЩ в Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ, като че ли геополитическите реалности в Близкия изток се променят, но не непременно в полза на Израел, коментира в саудитския вестник “Араб Нюз” Осама аш Шариф. “Не е тайна, че Тръмп губи търпение и е раздразнен от израелския премиер. И докато Белият дом отрича информациите, че президентът на САЩ е заплашил “да изостави Израел”, ако войната в Газа не приключи сега, има признаци, че Тръмп позволява на администрацията си да заобикаля Тел Авив по редица ключови въпроси”, обяснява авторът.
Сред аргументите му са фактът, че специалният пратеник на Тръмп за Близкия изток Стивън Уиткоф води директни преговори с палестинското движение “Хамас”, като миналата седмица беше постигната сделка за освобождаването на американски заложник. Други знаци са споразумението за примирие с йеменските бунтовници хуси, което не включва спиране на атаките им срещу Израел и решението на Вашингтон да преговаря с Иран за ядрено споразумение.
Аш Шариф се спира и на решението на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс и на министъра на отбраната Пийт Хегсет да отменят визитите си в Израел в две последователни седмици, което, според автора, изпраща послание, че Тръмп е загубил доверието си в Нетаняху, въпреки че остава верен съюзник на Израел.
Египетският анализатор Хатем Садек смята, че “съществуват по-сложни измерения на видимата маргинализация на Израел по време на обиколката на Тръмп в Близкия изток”. В коментар за египетския вестник “Дейли Нюз Иджипт” Садек очертава действията на Вашингтон, които са в противоречие с израелските интереси – разрива около иранското ядрено досие – като Тръмп е за преговори, докато Нетаняху се застъпва за военни действия, постигнатото с посредничеството на САЩ прекратяване на огъня с хусите, което Израел осъди като предателство по отношение на сигурността, преговорите за освобождаването на държан от “Хамас” американски заложник и потенциалните продажби на изтребители F-35 на Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ. Това показва разделянето на американските от израелските визии за сигурност в определени области, изтъква той.
“Изглежда, че необявеният краен срок, определен от администрацията на Тръмп, за демонстрация на военна сила от страна на Нетаняху, е изтекъл. Практическите стъпки, предприети от новата администрация на САЩ през последните няколко месеца показват, че двамата най-близки съюзници не виждат бъдещето на региона по един и същ начин,” пише в редакционна статия египетският вестник “Ал Ахрам”.
Интересите на Израел не са били взети под внимание при планирането на тази визита, коментира Сюзън Хатис Ролеф в израелския вестник “Джерусалем пост”. “Независимо, дали Тръмп е имал съзнателното намерение да замени Израел като основен съюзник и довереник на Вашингтон в Близкия изток, това беше усещането, което се носеше от екстравагантната тържественост, добавя тя.
Според нея щедрото предлагане на американски оръжия, включително пето поколение стелт изтребители F-35, трябва да е било шок за премиера на Израел. От 1968 г., когато президент е Линдън Джонсън, САЩ се придържат към политиката да поддържат по-високо нивото на военното оборудване на Израел в сравнение със съседите му – както приятели, така и врагове. До съвсем скоро това включваше отказ да се продават самолети F-35 на Саудитска Арабия, припомня Ролеф.
Други тревожни развития са предложението на САЩ да вдигнат икономическите санкции върху Иран и Сирия, даването на възможност на Рияд да развива ядрена програма за граждански цели, както и това, че нормализацията на отношенията с Израел вече не е условие за вдигането на нивото на отношенията със Саудитска Арабия.
В същото време Ролеф обръща внимание на факта, че Тръмп изглежда призовава за прекратяване на сраженията в Газа, но миналата седмица отново заговори за плановете на Съединените щати да превземат ивицата и да установят там “зона на свобода”.
“Какво има предвид под “зона на свобода” не е ясно. Последният път, когато Тръмп говореше за поемане на контрол върху ивицата Газа от САЩ, той намекна, че САЩ няма да използват военна сила, за да постигнат това, а че Израел ще предаде анклава на САЩ. И как Израел ще направи това, без първо да завладее ивицата Газа?”, пише израелската журналистка.
Към информационния пъзел тя добавя репортажите на “Ен Би Си Нюз” (NBC News), че американската администрация проучва възможността да пресели един милион жители на Газа в Либия в замяна на размразяването на либийски фондове в размер на милиарди долари, както и новината за постигнат напредък в преговорите в Катар по частично споразумение за освобождаване на заложници в замяна на прекратяване на огъня, базирано на плана на Уиткоф.
Пъзел, който оставя съмнение в очевидните взаимовръзки, включително, защо Бенямин Нетаняху обяви подготовката на пълномащабно нахлуване в Газа, точно когато Доналд Тръмп отпътуваше към Рияд.
Коментари