Над 375 млн. USD е стокообменът между България и Казахстан през 2024 г. Това е увеличение от над 4 пъти, каза по време на българо-казахстански бизнес форум в София вицепремиерът и министър на националната икономика на Казахстан Серик Жумангарин. Българските компании са инвестирали в икономиката на Казахстан близо 8 млн. USD. Тук също имаме рекорден ръст, а именно 90% спрямо 2023 г.
Данните са доста обнадеждаващи за българската икономика, като се има предвид, че Казахстан е деветата най-голяма държава в света. Азиатската страна ни припознава като сериозен партньор и извършеното по отношение на търговия и инвестиции през изминалата година дават надежда, че развитието на търговските взаимоотношения ще продължи да се задълбочава. До каква степен ще е то, ще зависи и от предстоящото посещение на българския президент Румен Радев в Казахстан на 9 юни и договореностите, които ще бъдат постигнати в Астана.
През последните години Казахстан работи усилено по отношение привличане на чуждестранни инвестиции буквално от цял свят. Като че ли успя да до голяма степен да неутрализира напрежението на световната политическа сцена и да се концентрира успешно върху прането на бизнес.
„Казахстан днес разполага с един от най-благоприятните инвестиционни режими. Готови сме да предоставим широк кръг от преференции, включително данъчни и митнически облекчения, инфраструктурно съдействие в редица сфери. За инвестиционните проекти в приоритетни области на стойност над 60 млн. USD, предлагаме гаранции за стабилно развитие на проектите в течение на 25 години в законодателно отношение. Осигуряваме цялостно обслужване – като се започне от инвестиционния проект, настаняването в Казахстан, извеждането на проекта до проектна мощност и неговата експлоатация“, каза Жумангарин.
Казахстан е член на Евразийския икономически съюз. Така че, който прави бизнес в Казахстан, има право на реализиране на внос с облекчено данъчно облагане на пазар, който включва между 140 – 180 милиона души.
Кои са направленията, в които България и Казахстан могат да си сътрудничат?
На първо място това е агроикономическия комплекс. „Имаме достатъчно количество зърно, мляко, маслодайни култури, месо. Необходими са ни бизнесмени, които биха могли да реализират крайната обработка на тази продукция. Става дума за сирене, кисело мляко, колбаси, масло, растително масло и други“, подчерта Жумангарин.
Страната разполага с огромни възможности за развитие на аграрно промишления комплекс, които през последните години той нарасна двойно.
Второто направление е транспорт и най-вече транзитните превози. Казахстан създаде транспортно-хистологична инфраструктура. „С Китай имаме построено сухо пристанище. Има още две сухи пристанища на границата с Китай, както развиваме и пристанищната инфраструктура на Каспийско море. Поради това 80% от превоза на товари от Китай към Европа се реализира през Казахстан. По т.нар. Транскаспийски транспортен маршрут през тази година планираме да бъдат превозени 5 милиона тона товари“, каза вицепремиерът и министър на националната икономика на Казахстан.
Третата сфера е обработката на подземни изкопаеми. „Тук може да участвате на електронни ауциони. Предлага се работа по усвояването на 50 находища на твърди изкопаеми. Смятаме, че това е възможност за едно добро вложение. Също така каним български бизнесмени да участват в геоложките изследвания в Казахстан. Съгласно нашето законодателство този, който открие находище на полезни изкопаеми, има право да работи в това находище“, каза Жумангарин.
Казахстан работи усилено в развитието на всичко свързано с IT, изкуствен интелект и всички новости в областта на високите технологии. Доказателство за усилената работа в това направление е фактът, че страната днес е в ТОП 10 на държавите, които най-активно развиват електронното правителство и сред 24-те с висока степен на цифровизация.
„Практически, всичко, което ми е нужно, се намира в телефона ми. Не носим със себе си документи, шофьорска книжка или техническия преглед на автомобила. Казахстанците не ходят в банка, тъй като всичко се реализира електронно и всички трансфери се осъществяват чрез телефона“ допълни Жумангарин.
Българско-казахстанските отношения са в подем. Стокообменът нараства. Развиват се бизнес и културните връзки. „Смятам, че в исторически план настъпи добро време за разширяване на сътрудничество“, заключи Жумангарин.
Коментари