На 7 април по традиция отбелязваме Седмицата на гората. Тази година е по-специална, защото честваме и 100 години от началото на висшето лесовъдско образование. Точно сега е време да отдадем заслужено внимание на лесовъдите у нас, защото благодарение на тях страната ни разполага с такова зелено богатство, пишат от браншовата камара на дървообработващата и мебелна промишленост. И допълват:
Нека да припомним факти, които малцина знаят. След Освобождението на България горите заемат под 30% и са в лошо състояние. За сравнение днес те са близо 40% от територията на страната. Масовото обезлесяване на България започва по време на османското робство заради стопанската дейност на хората – употреба на пасища и сечи, а също така и многобройните битки между Русия и Турция от XIV до XIX век.
През XX век лесовъдите се включват активно и дават старт на мащабни залесявания, изграждайки нещо като Зелен вал на българските гори. Начинанието им не е никак лесно – отначало хората не приемат еднозначно залесяванията. Нещо повече, горски служители са обект на физическа саморазправа, а фиданките масово биват унищожавани. Но въпреки това лесовъдите успяват. Те устояват и по времето на плановата икономика, като спасяват отново горите от унищожение през – 50-60 те години на 20 в., когато ползването е превишавало прираста.
Лесовъдите в наше време търпят отново атаки, защото често са обвинявани, че секат поголовно и горите са унищожени. Това обаче не отговаря на фактите – горските ресурси са в добро състояние. Нещо повече – България е сред водещите в Европа страни по биоразнообразие, съхранени гори и горски територии. Ние сме първата страна в Европа, която е успяла да постави под защита 35% от националната си територия и под строга защита над 12% от горите.
Коментари