Китай отрича да има намерение да създава военна база или да установява сфера на влияние в Тихоокеанските острови, съобщава „Ройтерс“, предава News.bg.
Китайското посолство във Фиджи публикува официална позиция след изказването на премиера на Фиджи Ситивени Рабука, който заяви, че островите се опитват да се справят с нарастващото влияние на Китай в региона.
„Твърденията, че Китай създава военна база в Тихия океан, са неверни“, посочи говорител на посолството.
„Присъствието на Китай в Тихия океан е насочено към изграждането на пътища и мостове с цел подобряване на прехраната на хората, а не към разполагането на войски или създаването на военни бази“, добави той.
Премиерът Рабука заяви, че страната му поддържа сътрудничество за развитие с Китай, но е против създаването на военна база в региона. Той отбеляза, че Китай не се нуждае от военна база, за да проектира своята сила.
През септември Китай изпробва междуконтинентална балистична ракета, която прелетя над Фиджи и падна в международните води на Тихия океан на разстояние 11 000 км от Пекин. „Ако могат много добре да се прицелят в празно пространство, те могат да се прицелят и в окупирано“, коментира Рабука.
Вашингтон изрази тревога за военните амбиции на Китай в региона още през 2018 г., когато Пекин се опита да превърне военноморска база в Папуа Нова Гвинея и военна база във Фиджи, но бе надминат от Австралия по тези проекти.
Тревогите бяха подновени през 2022 г., когато Китай подписа договор за сигурност със Соломоновите острови, предизвиквайки предупреждения от САЩ за реакция при установяване на постоянно военно присъствие.
През ноември заместник-държавният секретар на САЩ Кърт Кембъл призова администрацията на Тръмп да запази фокуса си върху региона, подчертавайки китайските намерения да изгради бази в Тихоокеанския регион.
Говорителят на китайското посолство отбеляза, че Фиджи и Китай взаимно уважават суверенитета си и че Китай няма интерес към геополитическа конкуренция или изграждане на сфери на влияние.
В момента Китай е установил полицейско присъствие на Соломоновите острови, Кирибати и Вануату.
Коментари