Кучетата също могат да получат инсулт. Какви са симптомите?

Домашните кучета от векове са неразделна част от милиони семейства по света. Те ни даряват с безусловна обич, вярност и уют, а грижата за тях е сериозен ангажимент, който изисква внимание, време и постоянство. В Обединеното кралство, например, броят на домашните кучета надхвърля 10,6 милиона, а собствениците все по-осъзнато се стремят да осигурят оптимално здраве и качество на живот на своите любимци. Тази тенденция ясно личи и в социалните мрежи, където специалисти и любители ежедневно споделят полезна информация и съвети, насочени към здравето на животните.

Сред темите, които заслужават сериозно внимание, е и инсултът при домашните любимци – състояние, което макар и рядко обсъждано, се среща по-често, отколкото си представяме. В наскоро споделено видео в социалните мрежи ветеринарният невролог д-р Шийна Санил от ветеринарния център SEVN във Флорида акцентира върху ранните предупредителни признаци, които могат да подскажат, че кучето или котката ви е преживяло инсулт.

Симптомите на инсулт

„Оказва се, че инсултите не са рядкост при домашните любимци и е изключително важно да разпознаваме симптомите,“ обяснява д-р Санил. Тя подчертава, че инсултите при животни настъпват внезапно, обикновено без предизвестие и не са свързани с болка, но предизвикват остро и сериозно влошаване на състоянието.

Клиничната картина зависи от това коя част на нервната система е засегната. При инсулт във фронталния дял на мозъка симптомите могат да включват ходене в кръг, припадъци, промени в поведението, натискане на главата в стени или предмети и дори слепота. Ако засегнати са мозъчният ствол или малкият мозък, може да се наблюдават проблеми с равновесието, повръщане, неконтролирани движения на очите, слабост само от едната страна на тялото, треперене на главата, „високо“ стъпване с краката, дезориентация или внезапно въртене около оста.

Както и при хората, инсултите при животните биват два основни типа – исхемичен (вследствие на запушване на кръвоносен съд и недостиг на кислород в мозъчните клетки) и хеморагичен (при спукване на съд и кръвоизлив). Исхемичните инсулти често са резултат от хронични заболявания като хипотиреоидизъм, бъбречна недостатъчност, болестта на Кушинг, злокачествени тумори или сърдечни проблеми. От своя страна, хеморагичните инсулти се свързват най-често с нарушения в съсирването, метастатичен рак или отравяния.

Около половината от случаите обаче остават без ясно установена причина, което допълнително затруднява ранното разпознаване и лечение. Д-р Санил добавя още, че някои породи, като хрътките и мини шнауцерите, имат повишена предразположеност към инсулт.

В описанието към видеото д-р Санил съветва: „Ако подозирате, че вашето куче или котка има инсулт, потърсете незабавно ветеринарен невролог. Ранната диагностика и лечение са от ключово значение за оцеляването и възстановяването.“

Важно е да помним, че съветите в социалните мрежи – дори и от експерти – са общи и не могат да заместят персоналната диагноза и терапия. При всяко съмнение за здравословен проблем при домашния ви любимец, най-доброто решение е незабавна консултация с ветеринарен лекар.

Ако обмисляте да осиновите куче, не забравяйте, че това е дългосрочна отговорност, която изисква подготовка. Обучението още от ранна възраст е от ключово значение, а не всички породи са подходящи за начинаещи стопани. Вместо да купувате от развъдник, помислете за осиновяване от приют – така не само ще спасите живот, но и ще дадете дом на приятел, който ще ви се отблагодари с безкрайна обич.