Препълнена зала за поетичния спектакъл „Аз съм Сириус“ по стихове на Ваня Петкова

Залата на Високото пространство на Националния литературен музей в Къща музей „Никола Й. Вапцаров“ се препълни с желаещи да чуят поезията на голямата българска поетеса Ваня Петкова в изпълнение на нейната дъщеря и внук.

Поетичният празник откри Катя Зографова, писател, литературовед и уредник на Къща музей „Никола Й. Вапцаров“.

Уникалната мултимедийна презентация съпроводена с много музика и невиждани досега кадри от живота на поетесата буквално зашемети присъстващите в залата със своето богато съдържание поднесено по един невероятно творчески начин, дело на по-малкия внук на поетесата Джозеф Ал-Ахмад. Мултимедията, с разказвач зад кадър, разходи зрителите в залата по цялата богата биография на поетесата, като се започна от прародителското ѝ потекло, емиграцията на двата рода от Гърция и Царска Русия, раждането ѝ и до „отлитането ѝ на Сириус“, както е казвала самата тя за този краен изход от живота. Презентацията обхвана цялостния творчески път на Ваня Петкова, от първото ѝ стихотворение, написано едва на 7 годишна възраст и до последното, преминавайки през страни и континенти, любови, приятелства, предателства и в крайна сметка, всичко е завършвала с богато творчество и изобилие от стихове. Точно това изобилие показа дъщеря ѝ, журналистката и поетеса Оля Ал-Ахмед във втората част на спектакъла, поднасяйки на публиката артистично изпълнение с музикален и мултимедиен съпровод на 13 стихотворения от Ваня Петкова, подбрани в най-различните жанрове – любовна лирика, патриотични стихове, палитра от стихотворения за семейството, жената, мъжът, голямата любов, изневярата, предателството, жената-майка и съпруга, децата и всичко това събрано в артистичен спектакъл в който участва и синът ѝ актьорът Джозеф Ал-Ахмад с професионален артистичен прочит на стихотворенията „Нощ на дъното“ и „Бъди“. Поетичният спектакъл започна с автентичния глас на самата Ваня Петкова и култовото ѝ стихотворение „Сириус“ и завърши също с изпълнение от самата авторка на пророческият стих „Ще умра във вторник“…По този начин бе представена антологията „Аз съм Сириус“, издадена от Книгомания за 80-тата годишнина на поетесата.

След поетичната част, събитието продължи с презентация на автобиографичния роман на Ваня Петкова „ Бог е Любов“, скриван точно 50 години от всички власти и издаден от Книгомания ноември миналата година. За по-малко от два месеца романът официално стана бестселър на годината с продаден половин тираж. Оля Ал-Ахмед представи романа по най-блестящия начин разкривайки на публиката всички кодове на творбата, а Джозеф Ал-Ахмад, който е автор на трейлъра и режисьор на целия спектакъл, прожектира трейлъра на „Бог е Любов“.

Вечерта завърши неочаквано с размяна на подаръци. Джозеф Ал-Ахмад подари на Националния литературен музей – Къща музей „Никола Й. Вапцаров“ ценен ръкопис – връчи на Катя Зографова писмо от Весна Парун към Ваня Петкова, написано с оригиналния почерк на хърватската поетеса.

Председателката на Съюза на Българските Журналисти Снежана Тодорова поздрави Оля и Джозеф за блестящото представяне, като подчерта, че на всеки спектакъл преоткрива нови изненади от към фактология и творчество, което прави спектакъла „Аз съм Сириус“ неповторим. Тя направи дарение от ценни книги за „Къща-музей Ваня Петкова“ в с. Езерово. Пианистът на група „Фактор“ Румен Лозанов излезе на сцената и поднесе най-голямата изненада за семейството на поетесата – бутиковия диск на група „Фактор“, в който първата песен е по текст на Ваня Петкова и точно с тази песен групата става известна преди години. „Първата песен на Фактор е по стихотворение на поетесата Ваня Петкова. Точно с тази песен, превърнала се в хит, групата пробива и става известна. Всичко започна с Ваня Петкова! Поклон!“, сподели развълнувано музикантът. Първият диск на група „Фактор“ също се добавя към ценните дарове за „Къща-Музей Ваня Петкова“.

Вечерта във Високото пространство на Националния литературен музей – Къща музей „Никола Й. Вапцаров“ завърши в съседната зала, където присъстващите се насладиха на изложба от картините рисувани от самата Ваня Петкова, която е била и блестящ художник, графист, портретист, както я определят експертите. С коктейл и на чаша вино в топла приятелска атмосфера гостите се насладиха и на богатата изложба „Четирите поетични стихии“ в същата зала, където имаха възможността да видят витрините с лични вещи, книги и ръкописи на поетесите Блага Димитрова, Станка Пенчева, Ваня Петкова и Весна Парун. Изложбата „Четирите поетични стихии“ в Къща музей „Никола Й. Вапцаров“ в София ще продължи до края на месец май.

На литературното събитие присъстваха известни личности от областта на изкуството и културата, критици, художници и самият директор на Националния Литературен Музей Атанас Капралов.